Publiczne/prywatne przedszkole a pampersy - co mówią przepisy?

8/08/2019Czy przedszkole państwowe/prywatne może odmówić przyjęcia do placówki dziecka, korzystającego z pampersa? To pytanie zadaje sobie wiele rodziców. Jeśli zapytać, co mówią dyrektorzy/nauczyciele przedszkola – będzie loteria. Część rodziców oznajmi, że w „ich” przedszkolu pampersy nie stanowiły żadnego problemu. Od innych rodziców usłyszymy, że z pampersem to się nie da i koniec! Tylko pamiętajmy, że przedszkola muszą działać w granicach prawa, a to mówi, że … zanim Wam odpowiem, pozwólcie, że wyjaśnię wszystkim krytykującym – nieodpieluchowany 3-latek to nie jest wina/lenistwo/zaniedbanie rodziców.

Nie każde dziecko jest gotowe na odpieluchowanie. Zmuszać je na siłę? Zrażać? Czy odpuścić i poczekać?

Za każdym razem, gdy na grupach dla rodziców natknę się na pytanie o odpieluchowanie 2-3-latka, pojawia się idealna mama komentująca „Takie duże dziecko już chyba powinno rozumieć, co ma robić”, „Takie duże dziecko to już powinno być bez pampersa”, „Teraz to kilkulatki sikają w pieluchy, bo rodzice nie mają czasu, by ich tego oduczyć”.

Rzeczywiście można odnieść wrażenie, że kiedyś dzieci szybciej zaczynały przygodę z nocnikiem. Z jednej strony można obwiniać pieluchy jednorazowe – w nich dziecko nie odczuwa takiego dyskomfortu po posiusianiu, co w pieluchach tetrowych. A mniejszy dyskomfort – mniej motywacji do tego, by dziecko samo zaprotestowało w trakcie zakładania pieluchy i oznajmiło, że już jej nie potrzebuje. Z drugiej strony odnoszę wrażenie, że współcześnie wychowanie dużo częściej polega na podążaniu za dzieckiem. Oczywiście nie jest to standardem (tak jak wiek odpieluchowania dziecka, ciągle są przecież dzieci, które mając rok korzystają z nocnika, ale są i takie, które uczą się tego po trzecich urodzinach), ale dzisiaj bardziej słuchamy tego, co przekazuje nam dziecko. 

Publiczne przedszkole nie może odmówić przyjęcia dziecka nieodpieluchowanego 

Wracamy do przepisów. Wiem, że wiele przedszkoli mówi, że coś TRZEBA, TAK MUSI BYĆ, NIE WOLNO. Tylko często dyrektorzy albo nie znają przepisów, albo celowo wprowadzają w błąd, licząc, że rodzice nie zaprotestują. Nie dotyczy to tylko oświaty. Nieznajomość prawa szkodzi i przykładowo w szpitalu mogą Cię przekonywać, że nie możesz być przy badaniu własnego niepełnoletniego dziecka. A możesz. I tak jest z tymi pampersami. Nie ma żadnego przepisu, który wprost odnosi się do kwestii odpieluchowania. Są jednak zapisy:

 • „Dzieci w wieku 3–5 lat mają prawo do korzystania z wychowania przedszkolnego w przedszkolu lub innej formie wychowania przedszkolnego.” USTAWA z dnia 29 grudnia 2015 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw. Oznacza to, że dzieci w tym wieku nie mają obowiązku uczęszczania do przedszkola, ale mają do tego prawo, jeśli tylko rodzice wyrażą chęć udziału w rekrutacji. 
 • „Przyjmowanie do przedszkoli, publicznych innych form wychowania przedszkolne, publicznych szkół i publicznych placówek. W przypadku większej liczby kandydatów spełniających warunek, o którym mowa w ust. 1, niż liczba wolnych miejsc w publicznym przedszkolu lub publicznej innej formie wychowania przedszkolnego, na pierwszym etapie postępowania rekrutacyjnego są brane pod uwagę łącznie następujące kryteria: 1/ wielodzietność rodziny kandydata; 2) niepełnosprawność kandydata; 3) niepełnosprawność jednego z rodziców kandydata; 4) niepełnosprawność obojga rodziców kandydata; 5) niepełnosprawność rodzeństwa kandydata; 6) samotne wychowanie kandydata w rodzinie; 7) objęcie kandydata pieczą zastępczą.” Ustawa z 6 grudnia 2013 o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw. Brak zatem w przepisach określenia jakoby samodzielność dziecka wpływała na przyjęcie do przedszkola. 
 • „System oświaty zapewnia w szczególności: 1) realizację prawa każdego obywatela Rzeczypospolitej Polskiej do kształcenia się oraz prawa dzieci i młodzieży do wychowania i opieki, odpowiednich do wieku i osiągniętego rozwoju; 2) wspomaganie przez szkołę wychowawczej roli rodziny; 3) możliwość zakładania i prowadzenia szkół i placówek przez różne podmioty; 4) dostosowanie treści, metod i organizacji nauczania do możliwości psychofizycznych uczniów, a także możliwość korzystania z pomocy psychologiczno-pedagogicznej i specjalnych form pracy dydaktycznej; 5) możliwość pobierania nauki we wszystkich typach szkół przez dzieci i młodzież niepełnosprawną oraz niedostosowaną społecznie, zgodnie z indywidualnymi potrzebami rozwojowymi i edukacyjnymi oraz predyspozycjami;” Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty. W tym przepisie mowa jest o prawie każdego obywatela do korzystania z placówek edukacyjnych, które wspomagają wychowawczą rolę rodziny (a więc wspierają w nauce odpieluchowania) i dostosowują metody do możliwości dzieci.
W przepisach nie zawarto określenia, że przedszkole ma prawo odmówić przyjęcia dziecku nieodpieluchowanemu, a zatem każde państwowe przedszkole nie ma prawa dyskryminować dziecka z powodu korzystania z pampersów.

Bo w statucie przedszkola jest napisane... 
Statut przedszkola to dokument WEWNĘTRZNY. Każdy dokument niższego stopnia musi być zgodny z przepisami wyższego rzędu. A te mówią o równym dostępie dzieci do przedszkoli oraz o tym, że każde dziecko 3-5- letnie ma prawo do korzystania z przedszkola (za 3-letnie dziecko przyjmuje się dziecko, które w danym roku szkolnym w roku kalendarzowym kończy 3 lata, czyli na chwilę obecną każde dziecko urodzone nie później niż 31.12.2016).

W statucie przedszkola powinny zawierać się jedynie zapisy zgodne z przepisami ogólnokrajowymi. Wystarczy przypomnieć sobie kilka miast, które próbowały przyznawać w rekrutacji dodatkowe punkty za zrealizowanie obowiązku szczepiennego – to też okazało się niezgodne z prawem i wystarczyło to zaskarżyć.

Państwowe przedszkole musi przyjąć każde dziecko, ale jako rodzic współpracuj, zrób wszystko, by nauczyć dziecko samodzielności.

Masz prawo posyłać dziecko do przedszkola z pampersem. Jednak nie chodzi o to, byś korzystał z tego przepisu aż do zerówki. Cieszę się, że przedszkola nie mogą odmówić przyjęcia nieodpieluchowanemu dziecku, bo wiem, że: 

 • Są sytuacje, gdy to publiczne przedszkole jest jedyną możliwością, by mama mogła wrócić po długiej przerwie do pracy, 
 • Dzieci szybko się rozwijają i może okazać się, że dziecko nie wyrobiło się do września z nauką korzystania z nocnika, ale już miesiąc później załapie w kilka dni i całkowicie zrezygnuje z pampersa. Szkoda byłoby wówczas tracić cały rok możliwości chodzenia do przedszkola, czy czekać aż się zwolni miejsce. 
Jednak staram się też w tym wszystkim zrozumieć funkcjonowanie przedszkola. Myśleć o nauczycielkach, ich pracy, ale też o dziecku, które widzi, że rówieśnicy korzystają z nocnika/muszli. Dlatego nie chodzi o to, by rodzice nie robili nic w kierunku odpieluchowania dziecka. Chodzi tylko (i aż) o to, by mogli to zrobić na spokojnie, bez zamartwiania się, że jak do września dziecko nie oduczy się leżakowania w pampersie/będzie bało się siąść na muszlę/będzie bało się siusiać w nowym miejscu/będzie potrafiło załatwiać się tylko w obecności mamy (tak moja córka miała na początku odpieluchowania) to świat się nie zawali. 

Prywatne przedszkole – tu właściciel tworzy swoje zasady

Gdyby przeprowadzić wśród rodziców sondę pt „Czy dziecko może mieć pampersa w publicznym przedszkolu i w prywatnym?” to podejrzewam, że odpowiedzi byłyby odwrotne niż to, co mówi prawo. Publiczne przedszkola przeznaczone są dla wszystkich obywateli. Dostęp do nich musi być równy, pozbawiony dyskryminacji. Prywatne przedszkole to firma. Właściciel może określać swoje zasady. Oczywiście takie przedszkola, aby mogły być zarejestrowane muszą spełniać też wiele wymogów takich samych jak publiczne przedszkola m.in. poziom wykształcenia kadry, powierzchnia sali na ilość dzieci itd. Ale w kwestii rekrutacji do całkowicie prywatnych przedszkoli (wiele prywatnych przedszkoli uczestniczy w programach dofinansujących) właściciel ma dowolność. Zatem to w zasadach prywatnego przedszkola może pojawić się zapis o odmowie przyjęcia dziecka nieodpieluchowanego. Najczęściej jednak takie przedszkola nie robią problemu w myśl zasady „klient nasz pan”.

Co zrobić, gdy w „Twoim” przedszkolu upierają się, że nie przyjmą dziecka z pieluchą?

Porozmawiaj, powołaj się na przepisy, poproś o podstawę prawną (nie wewnętrzny statut, a ogólnopolski przepis), która zabrania uczęszczania do przedszkola w pampersie. Wytłumacz, że oczywiście starasz się zrobić wszystko, by dziecko już niedługo pożegnało pieluchę. Dobrze traktować nauczycieli jako osoby wspierające w tym procesie – mają przecież za sobą wykształcenie oraz doświadczenie zawodowe pracy z wieloma dziećmi – być może podpowiedzą Ci, jak nauczyć dziecko samodzielnego korzystania z nocnika.

Jeśli nie podziała rozmowa, sprawę możesz zgłosić do Kuratorium Oświaty.

Pamiętaj, na początku dziecku może być trudno

Moje dziecko najpierw odpieluchowało się w domu. Bezbłędnie. Na początku zakładałam jej pampersa, gdy szliśmy np. do przychodni i bałam się, że nie zdąży do toalety. Potem okazało się, że dziecko w poczekalni wołało, że chce siusiu i wytrzymywała do czasu, aż udało nam się tam dojść. A w przedszkolu? Długo bała się nawet usiąść na nocnik. Bo to nie dom, a przedszkole, bo nie mama/tata/babcia, a nauczycielka. I panie musiały znaleźć swój sposób, inny niż w domu.

Jak przedszkola w Waszym mieście odnoszą się do kwestii pampersów?

Po więcej wpisów w tematyce przedszkola zapraszam do kategorii „żłobek/przedszkole”. Może zaciekawić Cię też:

Jeśli chcesz być na bieżąco z moimi nowymi wpisami, zapraszam Cię do polubienia moich konta na:


You Might Also Like

16 komentarze

 1. Moje dziewczyny na szczescie były już bez pieluchy kiedy szły do przedszkola - choć łatwo na pocztku nie było, bo młodsza często nie zdązla na toaletę - na szczęscie dawałam dużo rzeczy na przebranie ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. U mnie córka załapała w 2 dni, z synem było dużo ciężej

  OdpowiedzUsuń
 3. U nas odpieluchowanie nastąpiło, kiedy córka miała 18 miesięcy, więc do przedszkola maszerowała już bez;)

  OdpowiedzUsuń
 4. jeśli mam być szczera to uważam że w tym wieku już powinno dziecko chodzić bez pampersa

  OdpowiedzUsuń
 5. Moje dziecko lada moment pójdzie do przedszkola, więc taki wpis mi się bardzo przyda. Czekam na kolejny twój post :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Z tego co wiem to różnie w przedszkolach bywa, ale faktycznie najlepiej dziecko oduczyć do czasu jak pójdzie do przedszkola

  OdpowiedzUsuń
 7. Moje dziecko chodziło do przedszkola z pampersem i nie było z tym żadnego problemu

  OdpowiedzUsuń
 8. Mój synek często jeszcze potrzebuje pieluchy. W przedszkolu ponoć korzysta z nocnika bez problemu, w domu wygląda to trochę gorzej. Przedszkole jest prywatne, ale nigdy nikt nam nie robił problemu z powodu pieluchy. Ja też wolałabym, żeby już jej nie potrzebował, ale nie zamierzam go oduczać na siłę.

  OdpowiedzUsuń
 9. U nas syn szedł do przedszkola jak miał 4 lata, więc temat nas już nie dotyczył i nawet nie wiem, jakie były zasady u nas w przedszkolu odnośnie pieluch.

  OdpowiedzUsuń
 10. Bardzo się cieszę, że mogę podzielić się z nami swoimi doświadczeniami. Nazywam się Brenda i byłam szczęśliwa. Dopóki mój mąż nie powiedział, że go zdradzam, wtedy oboje zostaliśmy dokuczliwymi parami, nie mógł w to uwierzyć, ani nie zaufał moim słowom, więc złożyliśmy wniosek o rozwód, później zostaliśmy rozdzieleni i ślubowaliśmy, że nigdy się nie pogodzimy. Długo próbowałem iść dalej, ale nie mogłem pozostać bez niego, więc zacząłem poszukiwania powrotu męża, a potem skierowano mnie do Dr.IZOYA. Świetny człowiek, którego spotkałem, rzucił zaklęcie miłosne i zmusił mojego męża do powrotu w ciągu 24 godzin. dzięki temu jestem tutaj, aby udostępnić kontakt dr IZOYA, skontaktować się z nim poprzez drizayaomosolution@gmail.com. Jest naprawdę potężny i specjalizuje się w następujących sprawach ...
  (1) Kochaj zaklęcia wszelkiego rodzaju. (2) Przestań rozwodzić się. (3) Zakończ jałowość. (4) Potrzebujesz pomocy duchowej.

  OdpowiedzUsuń
 11. Odpieluchowywanie to sprawa indywidualna dziecka. Wiem to jako mama, ale także osoba, która na co dzień pracuje z dziećmi. W naszym przedszkolu nie ma problemu z przyjmowaniem dzieci w pieluchach. Najważniejsze jest dla nas wsparcie malucha oraz to, aby czuło się akceptowane i pewnie. Współpracujemy z rodzicami, pomagamy maluchom w nauce samodzielności, nie zmuszamy do pozbycia się pieluchy. U nas najczęściej jest tak, że wszystko przychodzi przez obserwację i naśladownictwo: dzieci w pieluszkach, przyglądają się tym, które już siusiają do nocnika lub toalety i same zdejmują pieluszki i próbują załatwić swoją potrzebę. 🙂

  OdpowiedzUsuń
 12. Świetny wpis. Znalazłam go przypadkiem szukając informacji o tym, czy przedszkole publiczne może odmówić przyjęcia dziecka z pieluchą. Jeszcze nie rozmawiałam o tym z "ciociami" czy też dyrektorką (do września zostało jeszcze trochę czasu). Staramy się odpieluchować, ale po pierwsze nic na siłę - bo skutek będzie odwrotny; po drugie - mój obecnie 3-letni syn urodził się jako wcześniak i widzę, że większość umiejętności nabywa nieco później niż rówieśnicy (np. pozno nauczył się siadać, chodzić itp.). Każde dziecko jest inne i do każdego należy podejść indywidualnie. Mam nadzieję, że przedszkole nie będzie stwarzało problemu, ale w razie czego dzięki temu wpisowi będę przygotowana :-)

  OdpowiedzUsuń
 13. Też tak jak jedna zanim miałam dziecko myślałam że 3 lata to już dziecko ma być odpampersione... Super.. Życie poukładało się inaczej i dziecko dopiero w wieku 3 lat zaczyna rozumieć by iść na nocnik... Robiłam kilka prób, które kończyły się klapa. Okazało się że dziecko ma opóźnienie rozwojowe i mowy (okaz zdrowia do tej pory) i wszystko wykonuje z rocznym opóźnieniem.. Bywa. Więc nie oceniaj bo nigdy nie wiadomo czy dziecku coś jest czy nie... Nieraz dopiero po 7 latach stwierdzają osłabione napięcie mięśniowe i 7 latki nie umieja przez to korzystać z ubikacji

  OdpowiedzUsuń
 14. Ha ha ha oczywiście prywatne przedszkola przyjmą, bo liczy się kasa i każdy niedorozwinięty jest na wagę złota( tu o rodzicu, który nie ma podstawowej wiedzy, ale ma kasę dla właścicielki przedszkola)

  OdpowiedzUsuń
 15. nie należy dziecka do niczego zmuszać, lepiej go stopniowo zachęcać, tak by samo chciało siadać na nocniczek. osobiście stosowałam pieluchy wielorazowe AIO więc w domu było ok, a w przedszkolu nie wiem jakby było, cieszę się że synek przed pójściem do przedszkola wiedział co i jak ;)

  OdpowiedzUsuń
 16. Syn 3 lata, chodzi do przedszkola z pielucha. Jeden aspekt został pominięty. Często ludzie patrza na mnie z pogarda, kiedy Mateuszowi wystaje pielucha np na placu zabaw. Patrza i oceniaja po swojemu. A moj syn jest skrajnym wczesniakiem, przeszedl w dzieciństwie 3 operacje brzuszka, ma obnizone napięcie miesniowe w brzuszku, jest największym bohaterem jakiego znam i pielucha w wieku 3 nie ma dla mnie znaczenia.

  OdpowiedzUsuń