Plecak czy tornister dla pierwszoklasisty? Modele polecane przez rodziców

8/20/2019


Na co zwrócić uwagę przy wyborze plecaka/tornistra do szkoły? Wybrać sztywniejszy i zwykle cięższy tornister, czy plecak? Ile powinien ważyć plecak dla pierwszoklasisty? Sprawdź w artykule i wybierz plecak, który będzie służyć dziecku przez całe trzy pierwsze lata nauki w szkole.

Tornister czy plecak – co lepsze dla pierwszoklasisty?

Pamiętam jeszcze czasy, gdy to ja po raz pierwszy szłam do szkoły. Od mojego dziadka dostałam w prezencie tornister – duży, ciężki, prostokątny. Nie chciałam go nosić, bo nikt w klasie nie miał tornistra. Wolałam plecak.

Jak jest dzisiaj? Myślę, że tornistry zyskują na popularności. Ich zaletą jest na pewno wzmocnienie i usztywnienie pleców, co sprzyja utrzymanie prawidłowej postawy ciała. Z kolei plecaki są zwykle lżejsze.

Na jakie kwestie zwrócić uwagę, wybierając plecak/tornister:
 • Waga plecaka/tornistra z wyposażeniem nie powinna przekraczać 10% masy ciała dziecka (u najmłodszych uczniów) i 15% u 13-latków i starszych uczniów. Jest to waga z wyposażeniem, zatem dobrze jest „odchudzać” całkowitą wagę poprzez pakowanie jedzenia w sam papier, wybór lekkiego kubka, noszenie jedynie potrzebnych przyborów, ale przede wszystkim wybierając najlżejszy plecak – taki, który waży poniżej 1 kilograma.
 • Wybierając tornister pamiętaj, by nie był szerszy niż szerokość ramion, jego górna część kończyła się na wysokości ramion, a dolna na wysokości kości miednicznej, pasy były regulowane (tak by można było dopasować tornister do zmieniającego się wzrostu dziecka). Tornister powinien także przylegać do pleców dziecka.
 • Warto zwrócić uwagę na wodoodporność szczególnie, gdy dziecko będzie chodzić do szkoły pieszo.
 • W szkole przyda się rączka, gdyż wówczas będzie można powiesić plecak/tornister na uchwycie z boku ławki. Wtedy plecak nie będzie się brudzić.
 • Na rynku dostępne są plecaki z odblaskami – wybierając je, nie trzeba będzie dokupywać osobno tych elementów.
 • Przydatna jest duża boczna kieszeń, do której zmieści się butelka/kubek z piciem. Wkładanie napoju razem z książkami może być ryzykowne zwłaszcza przy młodszych dzieciach, które mogą zapomnieć o dobrym dokręceniu butelki.
 • Pojemność dostępnych plecaków to od 6 do 18 litrów. Do tych najmniejszych może okazać się kłopotliwe spakowanie wszystkich niezbędnych rzeczy. Te największe będą z kolei za duże i cięższe, zatem najlepszym wyborem będą średnie plecaki, mieszczące ok. 10-12 litrów.

A może plecak na kółkach?

Widziałam je kilka lat temu i początkowo myślałam, że to świetne rozwiązanie. Później wczytałam się w temat i okazało się, że takie plecaki nie tylko są mało funkcjonalne, ale i szkodliwe dla kręgosłupa dziecka. Po pierwsze kółka w takich plecakach zwykle są plastikowe i małe, co sprawia, że szybko się psują i nie dają rady pokonać wyboistej drogi. Pchanie plecaka za rączkę wywołuje nieprawidłowe ułożenie kręgosłupa. Dzieci w klasach 1-3 mają lekcje zwykle w tej samej sali, zatem w szkole nie noszą zbyt długo plecaka, stąd moim zdaniem kółka nie są potzrebne.

Kilka modeli plecaków/tornistrów polecanych przez rodziców

Pytając rodziców o polecane marki plecaków dla dzieci, przewijały się nazwy: Herlitz, Hama, Paso, Topgal, Coocazo, Cool Pack. Są lekkie, wytrzymałe, dobrej jakości (zwykle spokojnie wystarczają na cały etat edukacji wczesnoszkolnej), wyprofilowane plecy. Poniżej kilka konkretnych modeli:

 • Hama Light – waży 900 gram, stelaż wykonany z włókna szklanego, dzieki czemu jest sztywny i zachowuje swój kształt, od 200zł


 

Czy Wasze dzieci zaczynają w tym roku naukę w szkole? A może mają to już za sobą? Jakie plecaki/tornistry polecacie na początek edukacji?Chcesz być na bieżąco z moimi nowymi wpisami? Zapraszam Cię do obserwowania moich kont w mediach społecznościowych:

You Might Also Like

3 komentarze

 1. Moje dziecko miało tornister, ale żaden z tych tutaj wymieniony. Był bardzo fajny, wygodny, ale niestety szybko się zniszczył bo już w 3-ciej klasie ledwo ledwo, pod koniec trzeba było kupić już plecak

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja przy wyborze kierowałam się głównie tym, żeby plecak miał usztywniane plecy, a jednocześnie był jak najlżejszy.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo się cieszę, że mogę podzielić się z nami swoimi doświadczeniami. Nazywam się Brenda i byłam szczęśliwa. Dopóki mój mąż nie powiedział, że go zdradzam, wtedy oboje zostaliśmy dokuczliwymi parami, nie mógł w to uwierzyć, ani nie zaufał moim słowom, więc złożyliśmy wniosek o rozwód, później zostaliśmy rozdzieleni i ślubowaliśmy, że nigdy się nie pogodzimy. Długo próbowałem iść dalej, ale nie mogłem pozostać bez niego, więc zacząłem poszukiwania powrotu męża, a potem skierowano mnie do Dr.IZOYA. Świetny człowiek, którego spotkałem, rzucił zaklęcie miłosne i zmusił mojego męża do powrotu w ciągu 24 godzin. dzięki temu jestem tutaj, aby udostępnić kontakt dr IZOYA, skontaktować się z nim poprzez drizayaomosolution@gmail.com. Jest naprawdę potężny i specjalizuje się w następujących sprawach ...
  (1) Kochaj zaklęcia wszelkiego rodzaju. (2) Przestań rozwodzić się. (3) Zakończ jałowość. (4) Potrzebujesz pomocy duchowej.

  OdpowiedzUsuń