Najpopularniejsze imiona XX wieku oraz początku XXI wieku!

1/11/2019


Sprawdź imiona, które królowały w czasach dzieciństwa Twoich rówieśników, rodziców, dziadków oraz pradziadków. 
Fascynuję się takimi statystykami. Co roku sprawdzam, które imiona są aktualnie najchętniej wybierane przez rodziców. Zawsze zastanawiałam się, jak zmieniała się moda na imiona oraz jakie imiona były popularne, gdy to moi rodzice dokonywali wyboru imienia dla mnie i mojego brata. Postanowiłam więcej się nie zastanawiać i po prostu to sprawdzić. Przeszukałam statystyki i mam dla Was zestawienie najpopularniejszych imion w całym XX wieku oraz na początku wieku XXI.

Zanim zajrzysz do statystyk, mam dla Ciebie zadanie. Spróbuj przypomnieć sobie lata swojego dzieciństwa. Jakie imiona królowały na podwórku? Które imiona powtarzały się w szkolnych ławkach? A w pokoleniu Twoich rodziców? Jakie imiona noszą Twoje ciocie, przyjaciele rodziny?

Masz już swoje typy odnośnie popularnych imion? To teraz sprawdź, czy pokrywa się to ze statystykami.

Lata 1901-1929

Gdyby dzisiaj osoby urodzone w tych czasach żyły, miałyby od 90 do 120 lat. Dla mnie to czasy moich pradziadków (chociaż blisko już do dziadków, bo Ci mają/mieliby ponad 80 lat.
Jakie imiona wówczas królowały? Popularne męskie imiona to Jan, Stanisław, Józef, Władysław i Tadeusz. Natomiast dla dziewczynek chętnie wybierane były takie imiona jak Maria, Marianna, Janina, Zofia Helena.

Lata 30ste i 40ste

To czasy, w których na świat przychodzili moi dziadkowie – Krystyna, Marian, Helena, Stanisław. Ich imiona w dzieciństwie były dla mnie starodawne, niemodne. Ale sami zobaczcie zestawienie! W ich czasach te imiona królowały w urzędach stanu cywilnego. Brakuje jedynie Mariana, a Helena była bardziej popularne w poprzednim dziesięcioleciu.
Najchętniej wybierane męskie imiona w latach 30stych i 40stych to Jan, Stanisław, Józef, Tadeusz, Jerzy, a żeńskie imiona to Maria, Krystyna, Janina, Zofia.

Popatrzcie na te zestawienia. Przez około pół wieku najchętniej wybierane imiona są prawie niezmienne. Zatem ciekawe jak długo będzie królować obecna moda na Antosiów i Leny?

Lata 50te i 60te

Ponownie połączyłam dwa dziesięciolecia, gdyż imiona na szczycie rankingów różniły się bardzo nieznacznie.
Dla mnie lata 60te to czasy moich rodziców. Imiona z zestawienia jestem w stanie przyporządkować do członków rodziny, którzy rodzili się w tym czasie. Natomiast moi rodzice dostali nieco rzadsze imiona – Jarosław i Violetta.
Najpopularniejsze imiona w tych 2 dziesięcioleciach dla chłopców to Andrzej, Krzysztof, Marek, Piotr, Jan, Stanisław, Jerzy, a dla dziewczynek to Maria, Krystyna, Elżbieta, Teresa, Małgorzata, Anna, Ewa.

Lata 70te

Być może w tych czasach odnajdujecie czasy swojego dzieciństwa. Obecnie osoby urodzone w tych latach mają po 40parę lat. Jakie imiona wówczas dominowały? U chłopców królował Tomasz, Piotr, Krzysztof, Marcin, a u dziewczyn Agnieszka, Anna, Katarzyna, Magdalena.
Mój tato ma liczne rodzeństwo, więc w tym temacie jest to dla mnie świetnym przykładem na popularność tych imion. Wśród rodzeństwa mojego taty brakuje jedynie Tomasza i Krzysztofa. Pozostałe imiona noszą moje ciocie i wujowie.

Lata 80te

Część imion pozostała modna jeszcze z poprzedniego dziesięciolecia, ale pojawiły się też nowe imiona. Wśród chłopców popularne imiona to Łukasz, Marcin, Paweł, Piotr, Tomasz, Andrzej, a u dziewczyn to Anna, Katarzyna, Agnieszka, Magdalena, Małgorzata.
Lata 80te to czasy, gdy urodził się mój brat, Paweł. Jak widać jest w rankingu.

Lata 1991-1995

Tu imion pojawi się trochę więcej, głównie ze względu na to, że im mniej odległe czasy, tym więcej śladów w Internecie na temat nadawanych imion. Początek lat 90tych to czasy, w których się urodziłam. Gdybym ja miała pobawić się w zgadywanie popularnych imion na podstawie znajomości imion moich rówieśników wysoko uplasowałabym Moniki, Kasie, Anie, Karoliny, Piotrki, Patryki, Mateusze. Te imiona zwykle powtarzały się w klasach, do których chodziłam. A co pokazują statystyki?
Wśród męskich imion dominowały: Mateusz, Michał, Łukasz, Kamil, Paweł, Piotr, Patryk, Jakub, Marcin, Maciej, a wśród dziewczyn Katarzyna, Karolina, Anna, Paulina, Aleksandra, Magdalena i Monika.

Lata 1996-2000

To już czasy ludzi, wchodzących obecnie w dorosłe życie. U chłopców wciąż modnymi imionami były: Mateusz, Kamil, Jakub, Michał, Patryk, ale zauważalny wzrost zanotował Kacper, Dawid i Adrian. U dziewczyn przeplatają się wciąż modne z poprzedniego 5lecia Karoliny, Aleksandry, Pauliny, Anny z pojawiającymi się na liście po raz pierwszy: Natalia, Klaudia, Wiktoria, Julia, Weronika, Patrycja.

Lata 2001-2005

U chłopców pierwsze miejsca list rankingowych osiągał Jakub, dalej byli Kacper, Mateusz i Michał. Natomiast u dziewczynkach przeważały Julie, Wiktorie, Natalie, Oliwie i Aleksandry.

Lata 2006-2010
W tych czasach bez większych zmian. U chłopców ciągle popularny Jakub, Kacper, Mateusz, ale pojawiają się także Szymony i Filipy. U dziewczynek dalej popularna Julia i Wiktoria, jednak te lata to już początek mody na Maję, Zuzannę i Lenę.

Lata 2011-2015
Wśród chłopców praktycznie bez zmian. Wciąż modne imiona to Jakub, Kacper, Szymon, Filip, jednak to w tych latach do góry piął się Antoni.
U dziewczyn natomiast dalej popularna jest Julia, Lena, Maja, Zuzanna, ale zauważalny jest wzrost ilości małych Zofii i Hann.

Lata 2016-2018
Jakie imiona wiodą teraz prym? U chłopców to Antoni, Jakub, Szymon, Jan, Filip, Franciszek, Aleksander, Wojciech, a u dziewczynek Zuzanna, Julia, Lena, Maja, Hanna, Zofia, Alicja, Amelia, Natalia.

Przebrnęliśmy przez cały XX wiek i początek XXI wieku. Czy odnaleźliście w statystykach imiona Waszych bliskich?

Chcesz być na bieżąco z moimi nowymi wpisami, albo poznać mnie lepiej? Zapraszam Cię na mojego:

You Might Also Like

32 komentarze

 1. Mi zawsze podobały się imiona Leon i Zosia ale koniec końców ma na imię Dawid a na drugie Wojciech :)

  OdpowiedzUsuń
 2. mi podoba się Emilia Wiktoria Weronika Dominika

  OdpowiedzUsuń
 3. Moje córki mają imiona, które mi się podobają czyli Patrycja i Beata :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Znalazłam oczywiście :) i zupełnie z początku wpisu ukochana Marianna :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Zgadza się wszystko - urodziłam się w 89 (czyli jednak wciąż lata 80te), na pierwsze imię mam Katarzyna, na drugie Agnieszka...:D

  OdpowiedzUsuń
 6. Faktycznie niektóre imiona są ponadczasowe:)

  OdpowiedzUsuń
 7. Imioba moich rodziców idealnie pasują �� imiona mojego rodzeństwa riwniró. Tylko moje nie pasuje �� moje córki też nie piszą się do tych popularnych

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Moje też nie pasuje, za to już mój brat jest wysoko w rankingu.

   Usuń
 8. Mój syn ma na imię Mateusz, a dla dziewczynki zawsze podobało mi się imię Marianna :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Jedna moja córka ma imię sprzed 100 lat, a druga bardzo, bardzo popularne, czyli Zuzanna :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Ja cieszę sie, że wróciła moda na takie imiona jak Staś, Antoś

  OdpowiedzUsuń
 11. Imię mojego syna przewija się dosyć często 😀 bardzo mi się podobają imiona takie jak Antek, Staś, Janek, Marysua, Janina

  OdpowiedzUsuń
 12. Znalazłam tylko imię małżonka. Moje i dziecka są dość nietypowe, pewnie dlatego ich nie ma :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Imię naszego Syna pojawiło się często.
  Nie wiedziałam nawet że było ,,modne".

  OdpowiedzUsuń
 14. Moich chłopaków nie ma 💪 dziwię się trochę, że Michała nie ma w latach '80, w mojej szkole w każdej klasie było kilku, mój mąż ma tak na imię, zawsze wydawało mi się, że świat Michalakiem stoi 😉

  OdpowiedzUsuń
 15. Mi bardzo podobają się tradycyjne imiona!

  OdpowiedzUsuń
 16. W całym przeglądzie swojego imienia nie znalazłam, męża też nie, aczkolwiek swoje imiona bardzo lubimy. Od zawsze miałam natomiast słabość do imienia Hanna i tak nazwałam swoją córkę, akurat poród przypadł na rosnącą falę popularności tego imienia. Strasznie było mi żal, bo kompletnie nie kierowałam się popularnością, nie chciałam by w przedszkolu miała co drugą koleżankę o tym imieniu. Na szczęście akurat tak się złożyło, że w naszym bliższym i dalszym otoczeniu drugiej Hanki nie ma :) Druga córka pojawi się na świecie niedługo i imię, jakie wspólnie wybraliśmy jest zdecydowanie mało popularne :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Dla mnie najfajniejsze imię to Kazik, bardzo mnie bawi, gdybym miała syna tak by właśnie miał na imię. Syna nie mam, ale to nie przeszkadza mi nadać imię Kazik mojemu kwatkowi w doniczce ;-)

  OdpowiedzUsuń
 18. Jeśli będę miała trzecie dziecko, to na 300% będzie Hela ;) od jakiegoś czasu uwielbiam to imię ;)

  OdpowiedzUsuń
 19. Wydaje się, że imię Jakub jest ponadczasowe, podoba się wielu pokoleniom. :)

  OdpowiedzUsuń
 20. To ja w latach 80 wcale się nie wyroznialam :) Mój tata za to wpisuje się w trendy lat 60 :)

  OdpowiedzUsuń
 21. Nadawanie dzieciom imion to indywidualna sprawa rodziców. :) Jednak wydaje nam się, że najfajniejsze są te proste, choć niekoniecznie najbardziej popularne :).

  OdpowiedzUsuń
 22. Widzę, że teraz cały czas wracają te starsze imiona. Kiedys było wiele zagranicznych, a teraz znów piękne, polskie imiona i ja raczej też za taką opcją jestem.

  OdpowiedzUsuń
 23. Ciekawe zestawienie! Zaskakujące jest np. to, że kiedyś imię Krystyna było tak popularne. Teraz praktycznie niespotykane w moim otoczeniu. To widocznie stąd się wzięły te słynne imieniny Krystyny.
  Mojego imienia nie ma w zestawieniu, ale na przełomie lat 80. i 90. było dość popularne. Mój mąż się załapał do najpopularniejszych w swojej dekadzie :D

  OdpowiedzUsuń
 24. Zauważyłam, że teraz znów wracają do łask stare imiona.

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 25. Bardzo to ciekawe, jak nasze gusta zmieniają się z czasem. Chociaż moi chłopcy mają klasyczne imiona polskie i pojawiają się one w powyższym zestawieniu kilka razy.

  OdpowiedzUsuń
 26. Teraz, do łask wracają imiona staromodne.

  OdpowiedzUsuń
 27. Mąż rocznik 88 - Tomasz, ja rocznik 89 - Marta Maria, a nasza córka rocznik 2019 - Joanna Elżbieta :)

  OdpowiedzUsuń
 28. Droga Młoda Mamo, w większości liczebników w tym tekście jest błąd ortograficzny, proszę popraw, bo trudno się czyta <3 Nie istnieje w języku polskim zasada o dopisywaniu końcówek fleksyjnych do liczb (a tym bardziej w jaki sposób to robić), może dlatego nie wspomina się o tym zbytnio w szkole. Kiedyś powszechne było stosowanie końcówek w liczebnikach porządkowych, ale zostało to usystematyzowane w 1936 - dlatego sprzed tego okresu zostały relikty typu "ul. 29-go Listopada" czy "3-go Maja". Do tego mamy zapisy z liczebnikami oddzielane dywizą (typu 2-letni), więc dla niektórych może to być mylące. Generalnie zasady są bardzo proste: liczby zapisujemy za pomocą cyfr lub słownie, a porządkowe słownie, cyframi z kropką na końcu lub rzymskimi (bez kropki).

  OdpowiedzUsuń
 29. 34 year old Systems Administrator II Danielle Whitten, hailing from Gaspe enjoys watching movies like "Tale of Two Cities, A" and Juggling. Took a trip to Uvs Nuur Basin and drives a Navigator. Przeczytaj caly raport

  OdpowiedzUsuń