Martwisz się rozstępami i kształtem piersi? A czy myślisz o tym, czy Twoje piersi są zdrowe? O profilaktyce raka piersi i samobadaniu z Braster

11/13/2018


W ciąży wklepujesz w swoje piersi balsamy dwa razy dziennie. Nie masz rozstępów. Wierzysz, że profilaktyka i regularne masaże uchronią Cię przed nimi. Wraz z upływającymi latami martwisz się, że piersi tracą na jędrności i zastanawiasz się, jak możesz to zniwelować. Rozumiesz już rolę odpowiednio dobranego biustonosza, więc nie kupujesz tych najtańszych, z targu, czy sieciówek. Wiesz, że lepiej kupić mniej biustonoszy, ale lepszej jakości. Nie wybierasz standardowego rozmiaru 75B, ale udajesz się do brafiterki, by pokazała Ci idealne biustonosze dla Ciebie.

Wygląd Twoich piersi jest dla Ciebie ważny. Przykładasz do tego dużą wagę. Pamiętasz, by codziennie smarować je kremem. Nie masz problemów z regularnością pod tym względem. A co ze zdrowiem Twoich piersi? Czy pamiętasz, kiedy ostatni raz robiłaś USG piersi? Mammografię? Samobadanie?

Rak piersi mnie nie dotyczy?

Jestem szczęściarą. Należę do grona kobiet, które nigdy nie zetknęły się z chorobą nowotworową. Owszem, w rodzinie mojego partnera dwie osoby zmarły na raka. A w mojej? Żadnych przypadków zachorowań. Nie mam mamy, kuzynki, przyjaciółki, którą dotknąłby rak piersi. Cieszę się z tego powodu, jednak wyczuwam też przez to pewne zagrożenie – rak piersi wydaje mi się tak nierealny, że łatwo zapominam o profilaktyce. Skąd miałby wziąć się akurat u mnie? Jestem młoda, mam 25 lat. Rak piersi dotyczy przecież starszych kobiet – tak sobie powtarzałam za każdym razem, gdy zastanawiałam się, czy w tym miesiącu wpisać w swój kalendarz wizytę u ginekologa, czy może jednak pilniejsze jest wyjście do fryzjera.

Rak piersi może spotkać każdą z nas

Młody wiek i brak chorób nowotworowych w rodzinie daje nam pozorne poczucie bezpieczeństwa – rak nas nie dotyczy, wizja zachorowania jest nikła. Jednak statystyki mówią coś innego. 8 na 9 kobiet, u których wykryto raka piersi, nie miało wcześniej w rodzinie przypadków tej choroby.

A co z wiekiem? Owszem, u starszych kobiet istnieje większe ryzyko choroby. Właściwie to najwięcej zachorowań dotyczy kobiet w okresie menopauzalnym. Jednak już po 35 roku życia wzrasta liczba kobiet, dotkniętych rakiem.

Co jeszcze zwiększa ryzyko wystąpienia raka? 
 • Czynniki genetyczne, a dokładnie mutacja w genie tzw. BRCA 1 i/lub BRCA 2
 • Przyjmowanie leków hormonalnych np. antykoncepcji doustnej lub hormonalnej terapii zastępczej
 • Zaburzenia hormonalne – wczesna pierwsza miesiączka oraz późna menopauza
 • Zła dieta – bogata w tłuszcze zwierzęce oraz alkohol
 • Otyłość – szczególnie u kobiet po menopauzie.

Nie masz żadnego z tych kryteriów. Uff, myślisz sobie, że możesz odetchnąć. Rak Cię nie dotyczy. Niestety tak nie jest. Chociaż wymienione czynniki zwiększają wystąpienia nowotworu, to u aż 75% kobiet z rakiem piersi, nie występuje żaden z tych czynników!

Rak piersi jest najczęstszą przyczyną zgonu kobiet

Rak piersi jest najczęstszym nowotworem u kobiet na świecie (24% wszystkich nowotworów to właśnie rak piersi) oraz najczęstszą przyczyną śmierci (14%). W Polsce statystyki są podobne. Co roku raka piersi diagnozuje się u kilkunastu tysięcy Polek.

Rak nie musi być wyrokiem pod warunkiem, że zadbamy o jego wczesne wykrycie

Kiedyś myślałam, że rak (jakikolwiek) równa się śmierć. Usłyszeć, że ma się raka, to tak jakby śmierć już się zbliżała. Zamiast pytać o sposób wyleczenia, pomyślałabym: „Ile jeszcze dni/miesięcy mi zostało?” Dzisiaj już wiem, że tak wcale nie musi być. Rak piersi to nie wyrok! Nowotwór może być wyleczony, ale kluczowe jest jego wczesne wykrycie.

Co możesz zrobić, by jak najszybciej wykryć raka piersi? 

 • Regularnie odwiedzaj ginekologa na badania profilaktyczne co najmniej raz do roku.
 • Jeśli masz poniżej 50 lat, raz do roku wykonuj USG piersi.
 • Po 50 roku życia pamiętaj o mammografii – raz na 2 lata.

Czy te badania wystarczą? Nie! Są podstawą, chociaż zdaję sobie sprawę, że wiele Polek ciągle ma problemy z regularnymi wizytami u lekarza. Chcesz dbać o swoje zdrowie? Pamiętaj o wszystkich badaniach, ale wiedz też, że rak piersi może rozwinąć się pomiędzy jednym a drugim USG. Dlatego ważne jest comiesięczne samobadanie piersi. Możesz wykonać badanie palpacyjne, jednak aktualne wytyczne American Cancer Society nie rekomendują go ze względu na brak danych potwierdzających obniżenie liczby zgonów na raka piersi, czyli jego niewystarczająca efektywność. Podczas samobadania wykryjesz powstałe już guzki. Jak zatem w zaciszu domowym wykryć raka na wczesnym etapie? Z pomocą przychodzą polscy naukowcy, którzy opatentowali urządzenie medyczne Braster (zobacz) służące do comiesięcznego badania piersi w domu.

Jak działa Braster? 


Na stronie Braster wybierasz atrakcyjny dla Ciebie pakiet cenowy i zamawiasz urządzenie. Gdy je dostaniesz, wystarczy, że uruchomisz aplikację, odpowiadając jednocześnie na kilka pytań. Samo urządzenie jest łatwe w obsłudze. Musisz jedynie przyłożyć je kilka razy do piersi. Braster, wykorzystując termografię kontaktową, tworzy barwną mapę temperatury piersi. Braster rejestruje wszystkie podejrzane zmiany, które charakteryzują się podwyższoną temperaturą. Jest w stanie wykryć nawet 3-milimetrowe obszary o zmienionej temperaturze. Po zakończeniu badania obraz wysyłany jest przez aplikację do analizy do centrum telemedycznego, gdzie automatyczne algorytmy oraz specjaliści analizują wyniki. Jeśli cokolwiek ich zaniepokoi, powinnaś udać się do lekarza. Badanie powtarzasz co miesiąc, a urządzenie pamięta poprzednie wyniki i analizuje obecny stan piersi z poprzednim.
Na stronie firmy Braster możesz zobaczyć jak przebiega taka domowa analiza (zobacz).

Badanie Brasterem jest bezbolesne i bezpieczne, gdyż nie wykorzystuje promieniowania. Rozmiar oraz budowa piersi nie wpływają na skuteczność badania.

Dlaczego comiesięczne badania są tak ważne?

W walce z każdą chorobą liczy się czas. Kiedyś myślałam sobie, że wolę nie wiedzieć o tym, że mogę mieć raka. Dlaczego? Bo wyobrażałam sobie długie leczenie, które i tak zakończy się śmiercią. Tak może być, jeśli ignoruje się badania. A czy wykrycie zmiany nowotworowej w ciągu miesiąca od poprzedniego poprawnego badania oznacza to samo? Leczenie jest skuteczne, pod warunkiem, że szybko dowiemy się o chorobie.

Dbanie o brak rozstępów, utrzymanie jędrności piersi – to wszystko jest dla nas ważne. Nikt nam tego nie może zabronić. Kupujmy kremy, biustonosze dobrej jakości. Jednak nie zapominajmy o tym, co jest podstawą dbania o piersi – o regularnych comiesięcznych badaniach. 


Chcesz być na bieżąco z moimi nowymi wpisami lub poznać nas lepiej? Zapraszam Cię na:

You Might Also Like

29 komentarze

 1. W mojej rodzinie również nie było przypadków raka piersi, ale wśród kilku znajomych rak piersi wystąpił, to straszna choroba. Warto działać profilaktycznie i nientylko samej się badać, ale również regularnie chodzić do lekarza

  OdpowiedzUsuń
 2. Kazda z nas powinna się na chwile zatrzymac i wybrac do lekarza.

  OdpowiedzUsuń
 3. Otóż dokładnie. Nieważne jak wyglądają, ważne że są zdrowe :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Znam kobiety, które się nie badają, Wola nie wiedzieć. Nie rozumiem tego.

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo ważny temat. Trzeba o badaniach pisać i przypominać oraz zachęcać, nadal bowiem wiele kobiet nie chce iść do lekarza...

  OdpowiedzUsuń
 6. Straszna choroba. Dobrze, że zwracasz uwagę na potrzebę wykonywania regularnych badań.

  OdpowiedzUsuń
 7. Tak jak co roku robię cytologię czy chodzę do dentysty na przegląd, robię też USG piersi.

  OdpowiedzUsuń
 8. Już sam tytuł mówi wszystko. Wiele kobiet martwi się rozmiarem biustu, rozstępami itd., a n ie mysli o zdrowiu.

  OdpowiedzUsuń
 9. Ja robię regularnie samobadanie palpacyjne i usg piersi oraz cytologìę u ginekologa. Profilaktyka jest bardzo ważna - i potrafi uchronić od wielu chorób.

  OdpowiedzUsuń
 10. Ja w tym roku dopiero pierwszy raz będę mieć usg piersi lepiej późno niż wcale

  OdpowiedzUsuń
 11. Dobrze, że wspominasz na głos o tej akcji:)

  OdpowiedzUsuń
 12. To prawda ! Dziękuję, bo są zdrowe a ja chciałabym żeby do tego wyglądały jakbym miała 20 lat i się czepiam, ehh :-)

  OdpowiedzUsuń
 13. Samobadanie jest bardzo ważne. Przede wszystkim należy dbać o zdrowie nie tylko o wygląd.

  OdpowiedzUsuń
 14. Braster jest świetną opcją dla zabieganych kobiet, które nie mają czasu pójść do lekarza. Chociaż uważam, że czas na badania zawsze powinien się znaleźć.

  OdpowiedzUsuń
 15. Mam wspanialegk lekarza ginekologa, który dba i pamięta o badaniach. Raz na rok mam USG piersi, i pamiętam to co czułam gdy majax 24 lata na usg wykrył zgrubienie. Strach lęk przerażenie. Na drugi dzień kazał zjawić mi się na oddziale, zrobil biobsie piersi. Czas oczekiwania na wyniku dłużył się niezamowicie.
  Na szczęście to tylko torbiel i sama się wchłonęła. Jadnak pamietam o samobadaniu i USG raz do roku.
  Tym razem udało się, ale kto woe co będzie nastepnym razem?
  Dlatego warto i należy regularnie odwiedzać lekarza i badać się.

  OdpowiedzUsuń
 16. USG oczywiście. Co do mammografii mam wątpliwości

  OdpowiedzUsuń
 17. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 18. Dobrze napisane, czasami za bardzo skupiamy sie na swoim wyglądzie, zamiast pilnować badań i profilkatyki

  OdpowiedzUsuń
 19. Przez ostatnie kilka lat regularnie robiłam usg piersi i cytologię. Od przeprowadzki do Warszawy mam z tym problem, bo jeszcze nie trafiłam na lekarza, u którego czułab ym się dobrze podczas badania, a na opłacanie wizyt prywatnych póki co wciąż mnie nie stać... Tak czy inaczej do końca roku planuję umówić się gdzieś na wizytę.

  OdpowiedzUsuń
 20. Bardzo cenny i interesujący artykuł. Wielkie podziękowania dla autorki. Trzeba jasno zawsze propagować i rozpowszechniać wiedzę, że profilaktyka to najważniejszy element dbania o siebie. Takie badania nie są inwazyjne i trwają tylko chwile. Mogą za to uratować życie. Czekam na następne wpisy.

  OdpowiedzUsuń
 21. Mój guzek na szczęście okazał się nierakowy ... Bardo ważny temat.

  OdpowiedzUsuń
 22. To niezwykle istotne, aby badać się regularnie...

  OdpowiedzUsuń
 23. Profilaktyka i częste badanie piersi pozwala na wykrycie zmin w początkowym stadiu, dlatego warto o tym pmiętać.

  OdpowiedzUsuń
 24. Gdy jeszcze nie byłam mamą badałam się regularnie na 5+. Teraz, gdy tego czasu jest mniej, z regularnością jest u mnie na 4-. Ale pamiętam. Boję się, na serio się boję, że mogłoby mnie zabraknąć przez własne zaniedbanie...

  OdpowiedzUsuń
 25. I dlatego tak niezwykle istotne jest regularne badanie się.

  OdpowiedzUsuń
 26. 29 yr old Software Engineer III Alia Newhouse, hailing from Noelville enjoys watching movies like Planet Terror and Magic. Took a trip to Ilulissat Icefjord and drives a Ferrari 250 GT SWB Berlinetta Competizione. sprawdz to,

  OdpowiedzUsuń