Miejsce w przedszkolu dla każdego 3-latka

4/08/2018Twoje dziecko nie dostało się do publicznego przedszkola? Myślisz, że znów musisz odwlekać swój powrót do pracy, albo szukać niani czy prywatnej placówki? Nie! Zgodnie z obowiązującymi przepisami gmina musi zapewnić (i pisemnie wskazać listę przedszkoli) miejsce w przedszkolu dla każdego dziecka 3-letniego (i starszego), jeśli rodzice wyrażają chęć zapisu dziecka.

Miejsce w przedszkolu dla każdego 3-letniego dziecka (i starszego)

Jeszcze do niedawna panowała opinia, że bardzo trudno dostać się do państwowego przedszkola. Mało miejsc, dużo chętnych, więc jeśli nie tworzy się rodziny wielodzietnej lub odwrotnie – nie jest się samotnym rodzicem to nie ma co liczyć na miejsce w przedszkolu. Znam i takich rodziców, którzy nawet nie próbowali startować w rekrutacji, bo z góry zakładali, że nie ma szans na miejsce.

Teraz mam wrażenie, że sytuacja wygląda dużo lepiej. Do przedszkoli chodzą nie tylko dzieci pracujących rodziców, ale też 3-latki, których mamy zostają w domu (np. z młodszym rodzeństwem), a chcą zapewnić dziecku kontakt z rówieśnikami i zajęcia edukacyjne.

Według przepisów już kilka lat temu był obowiązek przyjęcia 5-latków do publicznego przedszkola. Później obowiązek dotyczył 4-latków, a od roku szkolnego 2017/2018 również 3-latków. To oznacza, że jest to już druga rekrutacja podczas, której gminy muszą zapewnić miejsce każdemu 3-latkowi. Na szczęście dziecko nie musi mieć skończone 3 lata już w trakcie rekrutacji (ta odbywa się zwykle ok. pół roku przed pierwszym dniem przedszkola), ani nawet we wrześniu. Miejsce w przedszkolu musi znaleźć się dla każdego dziecka, kończącego 3 lata w danym roku. 


W tej samej uchwale jest również przepis o zapewnieniu dowozu do przedszkola dla dzieci, które mieszkają powyżej 3km od przedszkola:

Skoro każde dziecko musi się dostać to po co rekrutacja? I kto ma pierwszeństwo?

Gdyby nie było rekrutacji być może pojawiłby się problem z rozlokowaniem dzieci po wszystkich przedszkolach na terenie gminy. Do jednego zgłosiłoby się 100 dzieci, a do drugiego 10. Dlatego w rekrutacji przyjmowane są dzieci aż do zapełnienia miejsc w danych przedszkolach, a dzieci nieprzyjęte rozlokowywane są pomiędzy pozostałe przedszkola.

Często czytam, że pierwszeństwo w przyjęciu do przedszkola mają rodzice samotni, albo niepełnosprawni? Czy tak rzeczywiście jest? Nie do końca. Dzieciom z takich rodzin jest łatwiej dostać się do przedszkola, ale nie jest to jednak gwarancją. Po prostu w trakcie rekrutacji są wyznaczone kryteria za co przyznawane są punkty i im więcej punktów uzbiera dziecko tym wyżej jest na liście przyjętych. Co obejmują kryteria? Kilka kryteriów jest ogólnopolskich i obowiązują w każdej gminie:

 • rodzina wielodzietna
 • dziecko z niepełnosprawnością lub rodzeństwo/rodzice danego dziecka
 • samotny rodzic
 • rodzina zastępcza
Ponadto każda gmina może dodać inne warunki, za które po ich spełnieniu przyznawane są dziecku punkty, np. miejsce zamieszkania oraz rozliczanie PITów na terenie gminy oraz podejmowanie zatrudnienia przez oboje rodziców (lub 1 w przypadku samotnego rodzica).

Dziecko nie dostało się do przedszkola – gdzie się odwołać?

Jest obowiązek przyjęcia każdego dziecka do przedszkola, gminy miały kilka lat, by przygotować więcej miejsc. Niestety nie oznacza to, że jest już kolorowo. Ba! W moim rodzinnym mieście, gdy wspomniałam o tej zasadzie wszyscy byli zdziwieni i próbowali mi wmówić, że na pewno nie jest to ogólnopolski przepis.

Dlatego ciągle nie wszędzie są miejsca dla każdego dziecka, nie wszędzie poinformują Cię też, że jeśli dziecko nie dostało się do przedszkola to masz prawo się odwołać. Co więc zrobić? Napisać pismo do urzędu gminy z prośbą o wskazanie miejsca w przedszkolu dla Twojego dziecka.

Czy rodzice skorzystają z okazji?Myślę, że warto wiedzieć o tym przepisie natomiast na pewno nie każdemu podpasuje przydzielone przedszkole. Gmina ma prawo wskazać miejsce w innym dowolnym przedszkolu na terenie całej gminy co może wiązać się z odległością nawet 10-20 km od domu. Dlatego nie będzie to komfortowa sytuacja w przypadku, gdy ojciec dziecka pracuje w zupełnie innej części miasta, a mama zostaje w domu z młodszym rodzeństwem. Być może wówczas odłożą decyzję o zapisaniu dziecka do przedszkola do czasu, aż znajdzie się miejsce w przedszkolu, do którego będzie mogła zaprowadzić dziecko pieszo. Albo wybierze prywatne przedszkole. Tak samo byłoby pewnie w naszej sytuacji. Ja chociaż mam prawo jazdy to boję się jeździć, nie mam własnego auta i jestem uzależniona od autobusów. Nie wyobrażam sobie zatem zapisać dziecko do przedszkola, do którego nie będę mieć bezpośredniego dojazdu autobusem.

Z drugiej strony jeśli oboje rodzice pracują i są zmotoryzowani to być może kilka kilometrów nie zrobi im różnicy. Bo czasami i tak w okolicy nie ma żadnego przedszkola i zapisanie dziecka do placówki zawsze będzie wiązało się z jazdą autem.

Druga kwestia to sprawa opinii o danych przedszkolach. Istnieje prawdopodobieństwo, że przedszkola, w których zostają wolne miejsca są gorsze. Nie zawsze tak musi być. Może po prostu w tej części miasta było mniejsze zapotrzebowanie niż ilość miejsc? Nie warto z góry skreślać danego przedszkola, chociaż wiadomo, że wybór „zapasowego” przedszkola także trzeba przemyśleć. Możliwe, że nie będą Wam odpowiadać godziny otwarcia przedszkola, albo stwierdzicie, że przedszkole zapewnia mało zajęć dodatkowych. Jeśli w takiej sytuacji możecie pozwolić sobie na inną formę opieki nad dzieckiem – prywatne przedszkole, opiekunka – możliwe, że zdecydujecie się zrezygnować z przydzielonego Wam przedszkola. Ale są też rodzice, dla których dwie wypłaty są konieczne, by się utrzymać, a publiczne przedszkole jest jedyną możliwością powrotu mamy na rynek pracy. Wówczas warto po prostu wiedzieć, że można skorzystać z przydzielonego przez gminę przedszkola.

Miejsca w przedszkolach – jest coraz lepiej?

Jeszcze kilka lat temu posłanie 3-latka do publicznego przedszkola nie było łatwe. Mnie kojarzyło się z tym, że miejsca są głównie dla rodzin wielodzietnych, czy samotnych rodziców. W końcu nawet powstał mit (a może z ziarnkiem prawdy), że rodzice specjalnie podają się za samotnych, by uzyskać więcej punktów przy rekrutacji. Jak jest teraz? Wiadomo, że miejsce w jakimkolwiek przedszkolu musi się znaleźć. Ale też coraz więcej dzieci dostaje się do przedszkola wyboru. Niestety wciąż nie są to wszystkie dzieci. 


3- latek w przedszkolu – czy wiedzieliście o tym, że musi znaleźć się dla niego miejsce? Macie doświadczenia z rekrutacją do przedszkola? Czy w Waszych miastach łatwo jest dostać się do przedszkola pierwszego wyboru? Czekam na Wasze zdanie w komentarzach.

Po więcej wpisów związanych z przedszkolami (czy żłobkami) zapraszam do kategorii PRACUJĄCA MAMA.

Jeśli chcesz być na bieżąco z moimi nowymi wpisami to zapraszam Cię na mojego Facebooka – klik oraz Instagrama – klik.

You Might Also Like

47 komentarze

 1. Bardzo dużo przydatnych rad dla osob szukających odpowiedzi na pytania o przyjęcie dziecka. Super!

  OdpowiedzUsuń
 2. Warto zaznaczyć, że przepis tyczy też każdego 4- i 5-latka.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, oczywiście w tekście jest informacja, że przepis dotyczy też starszych dzieci.

   Usuń
 3. Doskonale znam ten problem. Kilka lat temu sama walczyłam o to, żeby mój wtedy 3-letni Julcio poszedł do przedszkola.Poszedł = dostal się :p

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. U nas nie było tak różowo, ale my sprzed tego przepisu niestety.

   Usuń
 4. My juz dawno mamy przedszkole za sobą, ale myślę że młode mamy znbajdą tu wiele ciekawych wiadomosci dla siebie

  OdpowiedzUsuń
 5. słyszałam opinie, że pierwszeństwo w żłobkach mają dzieci niepracujących rodziców. czyli jeśli ktoś nie pracuje to nie ma czasu opiekować się dzieckiem. ale gdy oboje rodziców pracuje to już czas jest? taka okołotematowa myśl - ale musiałam sie nią z kimś podzielić ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj to pewnie zależy od konkretnego miasta. Każda gmina może mieć nieco inne zasady rekrutacji. W większości jednak punkty są za pracujących rodziców, co oczywiście jest słuszne, bo jeśli pracują to potrzebują żłobka. Ale z drugiej strony, jeśli matka nie pracuje, a nie ma szans na żłobek to też ma związane ręce i ciężko znaleźć pracę nie wiedząc co z opieką nad dzieckiem.

   Usuń
 6. Na szczęście mamy to już za sobą;)

  OdpowiedzUsuń
 7. No proszę- nie wiedziałam nic na temat przedszkoli i ich dostępności :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Zauważyłam, że ostatnio poprawiła się dostępność przedszkoli, choć miejsca zostają tylko w tych na starych osiedlach, na peryferiach i potem w gazecie wielkimi literami czytam, jak to spokojnie mozna znaleźć miejsce w przedszkolu. Oczywiste jest, że wszyscy chcą mieć dzieci w przedszkolu blisko miejsca zamieszkania lub drogi do pracy, a nie w zupełnie odwrotnym kierunku.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj tak, z tym rzeczywiście jest jeszcze problem. Przedszkola są, ale nie zawsze tam, gdzie byśmy chcieli.

   Usuń
 9. Ja nie mam doświadczenia, bo nasz Oli od razu z różnych względów poszedł do prywatnego przedszkola, ale myślę, że to bardzo cenna informacja dla wszystkich mam, które myślą o państwowej placówce. Sama o tym nie wiedziałam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. U nas też padło na prywatne przedszkole, chociażby dlatego, że wszystkie publiczne są daleko od nas :(

   Usuń
 10. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 11. Nie wiedziałam o tym wcześniej, a dla mnie to cenne wskazówki, bo mój synek będzie miał 3 latka. Dzięki za informacje!;-)

  OdpowiedzUsuń
 12. Póki co przedszkolne dylematy jeszcze przede mną ;)

  OdpowiedzUsuń
 13. Moja siostra zmagała się z miejscem dla czterolatka, moja córka poszła do przedszkola jak już musiała, mając 5lat :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Nie wiedziałam o tym przepisie. My do przedszkola dopiero będziemy chodzić w tym roku:) Ale raczej nie martwiłam się o miejsce. Po pierwsze dlatego, że słyszałam, że pierwszeństwo mają dzieci, których obydwoje rodzice pracują (a tak jest u nas). Po drugie jeszcze kilka lat temu słyszałam, że trudno dostać się do przedszkola, ale z roku na rok było coraz mniej takich uwag i z pierwszego źródła wiedziałam, że coraz więcej chętnych jest przyjmowanych. Ale nie zwiększyła się znacząco liczba miejsc, tylko to chyba jakiś niż demograficzny w naszym regionie albo po prostu mniej chętnych z innych powodów. Mimo wszystko dobrze wiedzieć.

  OdpowiedzUsuń
 15. Bardzo przydatne informacje! Zapraszam do mnie www.gibobobasy.pl

  OdpowiedzUsuń
 16. Dobrze wiedzieć :) My na razie zaczynamy w tym roku przygodę ze żłobkiem :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Szkoda, że podobnie nie jest ze żłobkiem :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może za niedługo i to się zmieni. W końcu z przedszkolem też jest tak dopiero 2 rok.

   Usuń
 18. Przepisy przepisami a w wielu przedszkolach i tak funkcjonuje kolesiostwo. Moja córka w zeszłym roku nie dostała się do żadnego z trzech wybranych przedszkoli, a dostały się do nich dzieci spoza naszego rejonu. Pseudosamotni rodzice to w Szczecinie plaga.

  OdpowiedzUsuń
 19. Ma to swoje dobre cechy gdy faktycznie oboje rodziców musi pracować, a rodzina nie jest w stanie pomóc. Co do argumentu, że ma kontakt z rówieśnikami...hmm... przed blokiem też może mieć :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trezba jeszcze ten blok mieć :) my np. mieszkamy w domku, wokół mało dzieci i brak placu zabaw,by je poznać.

   Usuń
 20. To bardzo dobrze,że teraz nawet 3-latki moga znależć miejsce w przedszkolu. Cieszy mnie najbardziej fakt, że minęły już te czasy kiedy człowiek martwił się o miejsce w przedszkolu nawet dla 5 letniego dziecka.

  OdpowiedzUsuń
 21. W zeszłym roku było ciężko, ale się udało do wbranej przez nas placówki. Ciekawe jak będzie w przyszłym roku, kiedy młodsza będzie szła :)

  OdpowiedzUsuń
 22. Jak co roku to samo. Cały czas pojawiają się w tym temacie problemy.

  OdpowiedzUsuń
 23. Ważne jest to, że owszem, każdy 3-latek będzie miał zapewnione miejsce w przedszkolu, ale to nie oznacza, że w tym, które wybierzemy jako pierwsze lub w tym najbliżej domu.
  Zabawa jest też z rodzeństwem, w tym bliźniętami bo bywa, że dostają się do dwóch różnych przedszkoli.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, oczywiście jest o tym w tekście. Może to być dowolne przedszkole, nawet te, którego nie wybraliśmy jako jedno z 3.

   Usuń
 24. bardzo ciekawy tekst, muszę się przyznac, że nie wiedziałam, że jest takie prawo

  OdpowiedzUsuń
 25. My przedszkole mamy już dawno za sobą (młody jest z rocznika 2006), a poza tym ja jako samotna matka miałam większe szanse podczas rekrutacji... Pamiętam, że w grupie mojego syna większość stanowiły właśnie dzieci z niepełnych rodzin oraz dzieci nauczycieli (też miały za to dodatkowe punkty).

  OdpowiedzUsuń
 26. A mojego 3 letniego dziecka nie chca przyjac twierdzac ze w dniu 1 wrzesnia nie bedzie mial skonczonych 3 lat(urodzil sie 29.09. 2015) .nie chca nawet przyjac dokumentow. W gminie oczywiscie miejsca sa itd ale z powodu odleglosci nie mozemy poslac do innego przedszkola. W Men i w kuratorium twierdza ze to bezprawne ale odylaja od tel do tel i nikt konkretnie nie potrafi podac przepisu ktory mowi inaczej i czy np. wojt gminy/miasta/burmistrz moze wprowadzic taki przepis. Moze Wiesz Mloda Mamo gdzie szukac potwierdzenia w aktualnej ustawie potwierdzajacej?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. https://men.gov.pl/zycie-szkoly/wychowanie-przedszkolne/przedszkola/organizacja.html - tutaj jest napisane, że miejsce w przedszkolu obejmuje dziecko od początku roku szkolnego (czyli od września) wszystkie dzieci, które w danym roku kończą 3 lata (czyli bez znaczenia, czy dziecko kończy 3 lata już w styczniu, maju, czy np. dopiero w grudniu).

   Usuń
 27. Moje dziecko nie dostało się w podstawowym terminie rekrutacyjnym do przedszkola. Nie dostao się również w terminie uzupełniającym. Proszę podać podstawę prawną tego zapisu, który mowi że dla każdego dziecka 3 letniego miejsce w przedszkolu jest zagwarantowane. Potrzebuję podstawy prawnej aby napisać rzeczowe odwołanie. Pozdrawiam i z góry dziękuję. Dodam tyko, że córka urodzona w 2015 roku.- Justyna.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja również proszę o pomoc. Jestem w tej samej sytuacji co Pani Justyna. Kompletnie nie wiem co mam robić dalej aby córka dostała się do przedszkola publicznego.

   Usuń
 28. Dzis dowiedziałam się, że moje dziecko wogole nie dostalo sie do pezedszkola. Od marca trwala rekrutacja. Jednak wciaz nie mam pisma, ktore rzekomo do mnie wyslano, gdybym osobiscie nie pogatygowala sie do urzedu to mogloby byc za pozno.. Za to ze Pani w urzadzie na pytanie co mam zrobic odpowiedziala: nie ma miejsc, to juz nie moj problem.. Zamierzam zrobic wszystko by to byl problem tej Pani, w miescie nie dostalo sie nigdzie(!) 40 dzieciakow..

  OdpowiedzUsuń
 29. na stronie ministerwtwa jest informacja odnośnie 3 latków:

  Od dnia 1 września 2016 r. wszystkie dzieci 6-letnie oraz wszystkie chętne dzieci 4- i 5-letnie mają mieć zapewnione miejsce realizacji wychowania przedszkolnego.

  Biorąc pod uwagę możliwości organizacyjne gmin - od dnia 1 września 2017 r. również wszystkie chętne dzieci 3-letnie będą miały zapewnione miejsce realizacji wychowania przedszkolnego.

  https://www.gov.pl/web/edukacja/organizacja

  Czyli to oznacza, że jeżeli jest taka możliwość w gminie to 3 latki mają miejsce tak? czy Każdy 3 latek?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W 2016 i 2017 były wcześniejsze roczniki, od 2018 również dotyczy to dzieci 3-letnich, dodatkowo od tego roku (2019) gmina ma obowiązek na piśmie wskazać przedszkola na terenie gminy, gdzie takie miejsca są. Moja córka nie dostała się do żadnego z 3 wybranych przedszkoli i dostaliśmy pismo z wymienionymi miejscami w innych przedszkolach i informacją jak zapisać dziecko.

   Usuń
 30. Dzień dobry, Czy obowiązek zapewnienia miejsc dotyczy również żłobka? Jeśli tak, to byłaby Pani uprzejma i podesłała również miejsce, gdzie mogę podeprzeć się ustawą? Dziękuję serdecznie za pomoc :) Sylwia

  OdpowiedzUsuń
 31. Moja córka ma 5 lat i nie dostała się do publicznego przedszkola. Miejsca zajęły 3 i 4 latki z rodzin wielodzietnych. Myślałam że jako 5 latek ma jakieś pierwszeństwo. Dodam że oboje z mężem pracujemy.

  OdpowiedzUsuń
 32. Hej a ma ktoś może wzór pisma do urzędu miasta z wyznaczenie przedszkola? Niestety mój syn się nie dostał do żadnego z 3 przedszkoli.

  OdpowiedzUsuń
 33. Moje dziecko nie dostało się do przedszkola w wyniku rekrutacji. Napisałam prośbę do wójta o wskazanie miejsca w innym przedszkolu. Dostałam odpowiedź że takiego miejsca nie ma... Co robić dalej?

  OdpowiedzUsuń
 34. A co z dzieckiem rodziców, którzy zmieniają miejsce zamieszkania, konkretnie miasto 70km podczas dotychczasowym m.z. i nie dostaną w punktów za np rozliczenie roczne PIT? Jesteśmy pracującymi rodzicami. Czy są przyznawane punkty w takiej sytuacji?

  OdpowiedzUsuń