W trosce o zdrowy rozwój dziecka - mata edukacyjna + KONKURS

1/07/2018Czy wy też macie wrażenie, że branża dziecięca jest jedną z najbardziej dochodowych? I chociaż czasem myślę, że dla dzieci wymyślono już wszystko to nic nie jest w stanie mnie zadziwić. Ostatnio znalazłam nawet zdjęcie zabawki – e-papierosa dla dzieci! To utwierdziło mnie tylko w jednym – producenci są w stanie wymyślić wszystko, co tylko będzie się dobrze sprzedawać. Bez względu na to, czy jest to wartościowe czy przekazuje dzieciom złe wzorce. Bez względu na to czy wspiera prawidłowy rozwój czy przyczynia się do zaburzeń. Czasami rodzice o tym zapominają. Nie chcą wierzyć, że chodzik czy wisiadło są złe, bo „skoro ktoś to wyprodukował to chyba nie może być szkodliwe”. Owszem, może. Dopóki nie ma jasnych regulacji prawnych, a rodzice chętnie coś kupują to można to produkować.

Gdy widzisz coś mnóstwo razy zaczynasz myśleć, że też musisz to mieć

Oglądasz seriale? Może to obciach, ale ja lubię – zarówno polskie jak i zagraniczne. Zwróciłaś kiedyś uwagę na to, jak pokazane są tam dzieci? Ja widziałam już maluchy w wisiadłach. Widziałam też bobasy leżące większość dnia w leżaczku. Rozumiem, że to praktyczny zabieg, bo ułatwia kręcenie scen. Domyślam się, że w praktyce żaden rodzic nie kładzie tam dziecka od 8 rano do 8 wieczorem. Ale jednak im częściej w różnych miejscach widzimy leżaczki tym bardziej oczywiste staje się dla nas, że musimy je mieć.

Chcesz wspomóc rozwój ruchowy dziecka? Nie ograniczaj jego ruchów!

Tak, Ala miała leżaczek. Nie żałuję tego i gdybym miała cofnąć czas dalej by z niego korzystała. Są jednak 2 zasady. Po pierwsze – jeśli chcemy wkładać do leżaczka dzieci, które samodzielnie jeszcze nie siedzą to niech to będzie leżaczek rozkładany na płasko. Po drugie – niech dziecko nie spędza w nim większości dnia. Dlaczego? Mimo, że samo leżenie w leżaku rozkładanym na płasko nie wpływa szkodliwie na kręgosłup maluszka to po prostu odbieramy mu okazję do ćwiczeń, ruchu.Co zamiast?
Wystarczy najzwyklejsza... podłoga. Długo zajęło mi zrozumienie, że sens dziecięcej zabawy nie polega na drogich zabawkach i gadżetach. Czasami wystarczy podłoga, koc i porozrzucane zabawki. Maluszek położony na kocu na wówczas możliwość obserwowania zabawek, wyciągania po nie rąk, przekręcania się z boku na bok, pełzania. Jeśli położysz maluszka na brzuszku ćwiczy mięśnie szyi i umiejętność trzymania główki. Nie ograniczają go pasy leżaczka, czy niewielka przestrzeń.

Możesz sobie pomyśleć – zwykły koc? Niee, to nudne dla dziecka. Tak wydaje się Tobie, bo dla Ciebie jest to już dobrze znane. A dla niemowlaka wszystko jest nowe. Ale! Możesz też takie zwykłe „podłogowe” zabawy urozmaicić i sprawić, że dziecko będzie poznawało coraz więcej – nowych faktur, kolorów, materiałów, kształtów. Jak? Postaw na matę edukacyjną! Czyli specjalny kocyk, na którym bezpiecznie położysz maluszka i zajmiesz się np. przygotowaniem obiadu (zwłaszcza, jeśli mata ma zapinane ścianki, tworzące „mini kojec”). Dziecko ma wówczas możliwość swobodnego poruszania się, obserwowania zabawek, brania ich do rąk, naciskania, słuchania wydawanych dźwięków.KONKURS – wygraj matę edukacyjnąChcesz wspierać swobodny rozwój swojego niemowlaka? Świetnie. Mam dla Ciebie matę edukacyjną od Canpol babies. Matę w formie kojca – rogi możesz zapiąć, dzięki czemu dziecko nie sturla się z maty. Matę, która posiada kontrastowe kolory, co wpływa na rozwój wzroku maluszka. Matę, która posiada ciekawe zabawki. Możesz je odczepić i podać dziecku do ręki.

Regulamin konkursu

ZADANIE KONKURSOWE – W komentarzu pod plakatem konkursowym na Facebooku (klik) lub w wiadomości mailowej (mlodamamaopowiada@gmail.com) zaprezentuj w dowolny sposób hasło „Dbam o zdrowy rozwój mojego maluszka” - możesz napisać wiersz, opowiadanie, tekst, możesz wstawić zdjęcie. Rozwój rozumiany szeroko – nie musi to być konkretnie rozwój ruchowy.

Do udziału w konkursie zachęcam nie tylko mamy dzieci, które są już na świecie, ale także oczekujące mamy. Bo przecież już w ciąży możemy dbać o rozwój dziecka.

Prace będą publikowane na bieżąco w tym wpisie.

Konkurs trwa od momentu ogłoszenia 07.01. do 26.01. do godziny 23.59

Nagroda w konkursie przyznawane są przez organizatora. Organizatorem jest właścicielka bloga Młoda mama pisze, a sponsorem nagrody Canpol babies. Nagrodą jest 1 mata edukacyjna, nagroda nie podlega wymianie na inną rzecz lub równowartość pieniężną.

Wyniki zostaną opublikowane najpóźniej 29 stycznia w tym wpisie oraz w komentarzu pod plakatem konkursowym. Zwycięzca ma 3 dni od momentu ogłoszenia wyników na podanie danych do wysyłki (mailowo lub poprzez wiadomość prywatną na Facebooku) – imię i nazwisko, adres wysyłki, adres mailowy, numer telefonu.

Organizator nie ponosi odpowiedzialności za nagrody (za ich jakość, termin dostarczenia lub jego brak).

Organizator nie ponosi odpowiedzialności za treści umieszczanych komentarzy, z zastrzeżeniem jednak, że w przypadku podjęcia informacji o naruszeniu regulaminu portalu Facebook lub norm powszechnie obowiązujących, w tym dobrych obyczajów zobowiązuje się w ciągu 24 h do usunięcia stwierdzono naruszenia. 

Organizator ma prawo wykluczenia uczestnika w przypadku:
a) podania fałszywych danych osobowych na Facebooku i tworzenie konta dla innej osoby bez posiadania jej pozwolenia, w tym przez osoby poniżej 13 roku życia,
b) udział w konkursie przy pomocy kilku kont użytkownika na Facebooku,
c) zablokowania konta użytkownika na Facebooku,
d) używanie w odpowiedziach słów powszechnie uważanych za niedozwolone lub zamieszczenia innych wypowiedzi naruszających prawa osób trzecich w tym Organizatora lub Partnera konkursu (sponsora).
e)plagiatu pracy konkursowej. 

Facebook nie sponsoruje i w żaden sposób nie uczestniczy w organizacji konkursu, tym samym nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek działania Organizatora i konsekwencje wynikające z przeprowadzenia konkursu na łamach serwisu.

Wszystkich uczestników konkursu zapraszam do polubienia fanpage' a organizatora (Młoda mama pisze) oraz sponsora (canpol babies).


Powodzenia 

Wasze zgłoszenia:

1. Marta Sobczyk-Ziębińska

My o rozwój ruchowy naszej Ru dbalismy własnie tak: najczęsciej leżała na podłodze, dookoła niej zabawki, babcie pytały jak tak można, ze ona cały czas na tej podlodze. Ale miała na tyle miejsca na wygibasy, ze usiadła mając 5,5 miesiąca, a na zdjeciu ma 6,6 mca - zaczyna raczkować. Na dwie nogi wstała majac 9 miesiecy. Teraz czekamy na drugą gwiazdkę i planujemy działać podobnie :) Czy sie ida czas pokaże.


2. Paulina Witkowska

Rozwój maluszka to ważne zadanie,
w rękach mamy i taty jego wykonanie.
Już w okresie ciąży trzeba o to dbać,
by dzidziuś zdrowy przyszedł na świat.
Później codziennie trzeba się starać,
by Naszemu dziecku w rozwoju pomagać.
Do lekarza chodzić, kontrolować zdrowie
bo zdrówko najważniejsze, każdy o tym powie.
Wsparcie w odżywianiu jest na wagę złota,
dobre jedzonko sił dzieciątku doda.
Ważną sprawą również jest pielęgnacja,
pełna łazienka wody po kąpieli - taka sytuacja,
Smarować, masować, buźkę pielęgnować
I na to pieniążków nigdy nie żałować.
Teraz przejdziemy do tematu zabawy,
a po nieeej... szeroki uśmiech na malca twarzy.
Bajeczka na dobranoc i spokojny sen
w rozwoju również cenne jest.
Miłość rodzicielska jest w tym najważniejsza,
Maluszka rozwój jest na pierwszym miejscu!

3. Izabela Trela

Od jakiegoś czasu chodziłyśmy z Zosią na zajęcia sensoplastyczne połączone z muzyką, tańcem i szaleństwem w basenie z kulkami :) Dzięki zajęciom Zosia nie tylko poznała nowe wrażenia sensoryczne, ale też świetnie się bawiła i nawiązała nowe znajomości<3 Polecam wszystkim mamom - świetna okazja na spędzenie czasu z dzieckiem i zadbanie o jego rozwój ;) A po zajęciach dziecko pada jak mucha więc mają dodatkową zaletę:D Teraz czekamy na drugiego malucha i na pewno będziemy wspólnie kontynuować spotkania :) Poniżej zdjęcie z jednych z zajęć4. Marzena Tulejko

Witajcie ciepło 👪
Gdy za oknem sroga plucha dbam o rozwój swego malucha.
Aby mocne kości miało i nam w nocy dokazywalo 😋. Na talerzu są warzywa aby Jego dupka prawidłowo ważyła. Witaminy spożywamy ale o ćwiczeniach nie zapominamy. Żeby tego było mało: Mama...Tata...Mały Bobo śpimy w trójkę nałogowo! Tatuś do mamy przytulić już się nie może, bo Malutki w brzuszku zajmuje całe łoże. Tak jak potrafimy to o Maluszka dbamy bo już w kwietniu się spotkamy.4. Sylwia Ramos

Ja o rozwój dbam następująco bo Gabriela siadanie opanowała już do perfekcji a teraz jest na etapie raczkowania i aby ją wspierać w tym jakże ważnym etapie rozwoju staram się aby to wszystko to odbywało się w jej własnym tempie ( bo jest wcześniakiem 35 tyg ) ,nic na siłę i dostarczało przy tym mnóstwo radości .Dlatego pokój przypomina jeden wielki tor przeszkód . Na podłodze porozkładane są kolorowe poduszki w rożnych rozmiarach oraz przeróżne przedmioty klocki ,samochodziki po starszym bracie ,piłeczki ,woreczek z pestkami wiśni i tunel przez który dziecko morze się przeczołgać oraz „uciekające” zabawki. Dla Gabrieli każdy przedmiot którego jeszcze nie widziała jest ciekawy i interesujący i dlatego stara się za nim podążać czasami (przypominając przy tym gąsienice a innym razem żabkę) i wyciągać ręce w jego stronę . Zabawa i nauka dzięki takiemu torowi przeszkód daje radości co nie miara bo moja córcia bardzo się stara ,chociaż ma dni leniuszka i jej minka mówi ,,mamo podnieś mnie z już tego brzuszka ". Aby ją wspierać w raczkowaniu dużo leży na podłodze na brzuszku bo mocne mięśnie odgrywają bardzo ważną rolę w raczkowaniu .Uśmiech mamy wynagradza jej wszystkie trudności i przeszkody które musi pokonać. Córeczka ten sposób uczy się i poznaje otaczający ją świat. Mała rzeczy a dają jej tyle radości ,oczywiście najbardziej uwielbia wszelkie zakazane przedmioty typu gazeta ,bo szeleści i idealnie nadaje się do buzi . Przedmioty muszą być ciekawa, aby zainteresowały dlatego za każdym razem na podłodze ląduje co innego .Nieodzownym pomocnikiem w raczkowaniu okazuje się starszy brat który z chęcią pokazuje siostrze co i jak należy robić i pomimo że już wyrósł z niektórych zabawek to wspólnie odkrywają radość zabawy na nowo .Matę chrześnicy podaruje a ona ją przetestuje a mamusia pewnie zrecenzuje a najlepszą rekomendacją z używania jej będzie uśmiech i radość Igi której radosne piski umilają każdy dzień .

5. Panda1610@o2.pl

Każdy rodzic Wam to powie,
że pragnie dawać dziecku tylko to co zdrowe.
Pewność taką mleko mamy daje,
gdy się je piersią lub odciągnięte podaje.
Karminie piersią to w przyszłości – a nie są to wieści nowe:
mniejsza zachorowalność na raka piersi i choroby sercowo-naczyniowe.
To także szybszy powrót do formy po porodzie
czy to naturalnego, cesarki, na łóżku czy w wodzie.
Karmienie piersią zapewnia dziecku z tego co ważniejsze:
mniej infekcji układu pokarmowego i ryzyko alergii mniejsze,
wspiera proces trawienia na każdym kroku,
zapewnia rozwój mózgu oraz narządu wzroku.
To także budowanie więzi z mamą dzięki fizycznej bliskości,
poczucie bezpieczeństwa, ogromne pokłady miłości.
Większa odporność zapewniona, przeciwciała niezliczone.
Zadanie „pełnowartościowy posiłek” – spełnione!
Choć na początku to proste się nie wydaje
warto bo dziecko to co najcenniejsze dostaje.
Dlatego karmienie piersią polecam każdemu,
komu zależy na odpowiednim dziecka żywieniu.6. Katarzyna Morcinek

Kilka tygodni temu dowiedziałam się, że nareszcie zostanę Mamą ( :) !!!!!!! ) i już nie mogę się doczekać, kiedy na świecie pojawi się moje Maleństwo! Jednak już teraz, na początku mojej drogi macierzyńskiej, chcę się jak najlepiej przygotować na to największe i najcudowniejsze w życiu wydarzenie!

Narodziny Dziecka wiążą się z ogromną odpowiedzialnością, dlatego ważne jest, by zadbać o Jego prawidłowy rozwój już w okresie prenatalnym.
Tak naprawdę dopiero teraz powoli się wszystkiego uczę, sporo czytam i oczywiście pytam o rady najbliższych, którzy etap rodzicielskich przygotowań mają już za sobą.

Jest jednak jeden aspekt rozwoju Maluszka, który już nawet teraz, na tak wczesnym etapie, jest mi szczególnie bliski. To rozwój muzyczny.
Muzyka ma bardzo pozytywny wpływ na rozwój wrażliwości i emocjonalności Dziecka już w łonie matki! Właśnie wtedy zaczyna rozwijać się jego słuch i pojawiają pierwsze reakcje na dźwięki i muzykę, więc warto od początku przyzwyczajać swoje Maleństwo do różnorodności odgłosów i bodźców z zewnątrz.

Postawa taka może zapobiec temu, by w przyszłości Dziecko bało się wszelkich nowych, nieznanych dla niego dźwięków, bo będzie już do nich nieco przyzwyczajone.

Ważne jest, by już w czasie ciąży mówić do Dzieciątka i śpiewać mu. Wskazane jest też słuchanie muzyki. W ten sposób zacieśnimy relację z naszym wyczekiwanym Cudem i rozwinie to Maleństwo zarówno emocjonalnie jak i pod względem komunikacji. Jeżeli będziemy słuchały swojej ulubionej muzyki i zaczniemy ją przeżywać, ruszać się, to Dziecko to poczuje, a nasze pozytywne nastawienie podczas słuchania lub tworzenia muzyki wyraźnie na nie wpłynie.

Dzieci, które od poczęcia miały kontakt z muzyką mogą w przyszłości być bardziej dojrzałe emocjonalnie, dlatego ja już teraz staram się zapoznawać moją kochaną Fasolkę z dźwiękami.

Codziennie rozmawiam z moim Maleństwem, śpiewam Mu, gram na pianinie i ostatnio zabrałam nawet za pisanie piosenek i kołysanek, które z pewnością przydadzą mi się, gdy mój Cud pojawi się wreszcie na świecie.

Wasz konkurs zainspirował mnie do skomponowania krótkiej MORSKIEJ KOŁYSANKI.

Poniżej przesyłam jej słowa, a w załączniku zamieszczam nutki i moje autorskie nagranie, gdzie śpiewam ową kołysankę. :)

"Zmruż swe oczęta dziecino mała,
niech morska przygoda ogarnie Cię.
Spotkasz syrenki, wodne stworzenia-
one przegonią koszmary złe.
Wyruszysz także w rejs z piratami,
skarb drogocenny znajdziecie wnet!
Papuga ARA i dwa delfiny
w ramiona me wkrótce zwrócą Cię..."

PS. Dodaję również link do strony, gdzie przed momentem udało mi się wgrać ten sam plik mp3, który będzie mogła Pani zamieścić do mojego zgłoszenia konkursowego u siebie na BLOGU, tak by wszyscy mogli posłuchać!

https://megawrzuta.pl/download/deb90a19a04cfb238aead11aa9e4998a.html
Pozdrawiam, Katarzyna Morcinek :)
7. Tomasz P.

Dzień dobry Państwu
Mam na imię Ola
Jestem maleńka i nie chodzę do przedszkola.
Ale za to systematycznie świat poznaje
Przy tym od rodziców dużo miłości dostaje.

Rodzice stałe rozwój mój wspomagają
Zrozumiec ten cały świat mi pomagają.

I dzięki nim odkryłam rzeczy wiele:

Że rączka mogę sprawdzić czy mili są moi pluszowy przyjaciele,

Wiem też że zbyt dobrze pluszaki nie smakują
I że kredki wspaniałe obrazki malują.

A gdy książeczkę pokazała mi mamusia

Zrozumialam, że oczka do patrzenia ma Olusia.

I tak wzrokowo świat poznawalam

Obrazki czarno-białe widziałam.

A gdy mamusia czytała uszka słuchały
Oczka w słodkim śnie się pograzaly.

Na brzuszku gdy leżę

Cwicze wytrwale
I przy tym moi drodzy nie mecze się wcale.

Z brzuszka na boczek, z boczku na placuszki
Różne wygibasy robią moje rączki i nóżki.

Psikusy mamusi robię gdy ją za nos złapie rączkami

Czasem chce ją ppodrapać paznokietkami.
Chwytac zabawkę bez problemu umiem

Och z rodzicami wreszcie ten świat rozumiem.

Oni mi zrozumieć go pomagają
I bodźce do systematycznego rozwoju mi dają.
8. Oliwia Panfil

Rozwój dziecka to jedna z najistotniejszych rzeczy w życiu każdego rodzica. Osobiście na każdym kroku staram się o to, by mój maluszek się rozwijał. Nie wystarczają nam zabawy, w których dołączamy efekty dźwiękowe i kolorystyczne. My idziemy o krok do przodu. Pobudzamy jego każdy zmysł :) Zarówno węch, wzrok, słuch, dotyk jak i smak. Często kołyszemy dziecko, nosimy je w pozycji pionowej, pozwalamy na to, aby mógł zobaczyć świat z wielu perspektyw. Do swojego dziecka stale mówimy, śpiewamy piosenki, opowiadamy mu o różnych stworkach i postaciach. Wchodzimy w interakcję ze zwierzętami, uczymy je kochać i nawiązywać kontakt z światem zewnętrznym. Dzięki temu, że aktywnie spędzamy czas chociażby spacerując, uczymy nasze dziecko wrażliwości na naturę oraz ukazujemy mu jej piękno.Osobiście jestem zdania, że dziecko, które jest pobudzane na każdym kroku do myślenia, znacznie szybciej się rozwija i rośnie na inteligentnego maluszka.

9. Ewelina Łukawska

Gdy Tosia była bardzo mała
Często na brzuszku leżała
Na początku tego nie lubiła

Więc mama patent z zabawkami uskuteczniła
Najpierw kontrastowe przed nią układała
A z czasem na kolorowe pozmieniała
Tosia obserwując się uspakajała
I dzielnie na brzuszki wojowała
Gdy skończyła 4 miesiące
Serce miała bardzo gorące
i Chętne do psocenia
I na złość mamie robienia;D
Najróżniejszymi zabawkami się bawiła
I cudne minki przy tym robiła
Hulę Kulę sobie ukochała
I za nią szybko się czołgała
To cudne urządzenie do poruszania ją zmusiło
I raczkowanie szybko się pojawiło
Pomagam jej rozwijać swoje umiejętności
Ale nie ponaglam, czekam w cierpliwości
Wiem, że gdy będzie gotowa poczyni kolejne kroki
Chwytając się dzielnie pod boki
Razem słuchamy piosenek licznych
I Tosia tańcuje na swych nóżkach ślicznych
Czas wspólnie spędzamy
W końcu go tak niewiele mamy!:)

10. Anna Kozakiewicz

U nas maluszek od pierwszych dni życia jest odpowiedznio stymulowany poprzez dostarczanie mu odpowiedznich doznań sensorycznych
11. Anna Agnieszka Mierzwa

I my także o prawidłowy rozwój naszego Synka dbamy
książeczki mu zawsze i wszędzie chętnie czytamy!
A o matę Canpol babies. Udany początek macierzyństwa dla Braciszka w brzuszku gramy!

https://www.facebook.com/100013498748798/videos/394933207633301/

12. Ewelina Pikula

Moje maluszki są wspaniałe
Łobuzować mogłyby nawet dnie całe.
Ponieważ nad życie nasze maluszki kochamy

O rozwój ich starannie dbamy.
Julka dwulatka ćwiczy, biega, stale się gimnastykuje.
Siostry swojej też nie zaniedbuje.
Ola cztery miesiące ma
I z brzuszka na plecki przekręcać się uwielbia.
Jak kuleczka turlać mogłaby się dnie całe
Przy tym bawi się doskonale.
Główkę unosi wysoko i przed siebie spogląda
Nóżkami chwyta pluszowego kota
Wspaniałe to wygląda.
W rączki chwyta i robi to doskonałe
Gdy dotyka mojej twarzy czuje się niebywale.
I jeszcze by moje panny lepiej sie rozwijały
Czytanie- oto nasz sposób doskonały.
Czytamy książki, również je oglądamy
Wiedzę swą o świecie poglebiamy.
Tak oto o rozwój maluszków dbamy.WYNIKI KONKURSU

Konkurs wygrywa pani Katarzyna Morcinek. Gratuluję i proszę o wiadomość mailową (mlodamamaopowiada@gmail.com) lub wiadomość na facebooku.
You Might Also Like

9 komentarze

 1. Życzę powodzenia wszystkim biorącym udział w konkursie :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Mój syn miał fajną matę edukacyjną jako niemowlak, chyba nawet firmy, która sponsoruje konkurs, ale jakoś niechętnie się na niej bawił. Głównie leżał na niej kot :) Ale co dziecko to inny przypadek.

  OdpowiedzUsuń
 3. Moje dzieciaki lubiły zabawę na macie ;-)

  OdpowiedzUsuń
 4. U nas mata w ogóle się nie sprawdziła, ale znam dzieci, któe wylegiwały się godzinami

  OdpowiedzUsuń
 5. Moje dzieci są już za duże na matę, więc odpuszczę sobie udział w konkursie, ale bardzo podoba mi się Twoje podejście do rozwoju dziecka. Brawo!

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie przepadam za nadmiarem zabawek wprost nad oczami dziecka. Mam nadzieję, że te chociaż nie wydają sygnałów dźwiękowych i świetlnych...?

  OdpowiedzUsuń
 7. My mieliśmy matę przy Karolinie i została dla Miska. Teraz uważam ją za zbędny zakup bo służy dziecku bardzo krótko. Nauczona doświadczeniem zainwestowałam w wielka matę piankowa.

  OdpowiedzUsuń
 8. Mata ratowała mi życie jak dzieciaki były małe :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Super są te maty z możliwością zrobienia kojca! My mieliśmy tradycyjną z FP i zawsze gdziestam moje dzieci potrafiły spełznąć ;)

  OdpowiedzUsuń