Profilaktyka nowotworowa u dzieci - o tych badaniach i objawach nie powie Ci pediatra

1/26/2018



Chuchasz i dmuchasz na swoje dziecko, z każdym najmniejszym objawem idziesz do lekarza, a Twoja rodzina się z Ciebie śmieje? A może po prostu robisz regularnie bilanse i wykonujesz wszystkie zalecone badania lekarskie? Czy to na pewno wystarczy?

Gdy Ala była jeszcze niemowlakiem zapytałam na forum dla dzieci, na którym byli także specjaliści o to, jakie badania PROFILAKTYCZNIE powinniśmy robić maluchom. Chciałam zebrać całą listę i poustalać co kiedy wykonam. Jakie odpowiedzi dostałam (od specjalistów)?

„Po co niepotrzebnie kłuć dziecko? Jeśli nie ma niepokojących objawów to nie ma potrzeby robić np. morfologię”.

Tak mówią pediatrzy. Onkolodzy są innego zdania i walczą o zmianę myślenia pediatrów. Wciąż nieskutecznie. Czy Twój lekarz rodzinny wspominał Ci np., że u niemowlaka PROFILAKTYCZNIE należy wykonać badanie okulistyczne 2-krotnie? Na pół roczku i roczek. Nie wystarczy tylko badanie w szpitalu, nawet jeśli wypadło pozytywnie.

W dzisiejszym wpisie będzie o profilaktyce nowotworów u dzieci. Ten wpis nie powstałby, gdyby nie jedna z moich czytelniczek. Mama, której dziecko przeszło przez raka. Na szczęście pomyślnie i dzisiaj jest zdrowe. Ale tylko dzięki dociekliwości mamy. To ona poprosiła, bym poruszyła ten temat, bo widzi, że niewielu rodziców i lekarzy rodzinnych zdaje sobie sprawę z powagi badań profilaktycznych oraz prawidłowego rozpoznania objawów.

Rak występuje u dzieci rzadko, ale i tak jest 2 przyczyną zgonów 


Przede wszystkim nie chcę Cię nastraszyć. To że Twoje dziecko (i moje – przyznaję) nie przeszło wszystkich badań nie oznacza, że ma raka. Nie oznacza też, że na pewno będzie go miało, albo że jeśli pójdziesz na badania  to one w końcu coś wykażą. Chcę Ci pokazać, że pomimo że nowotwory występują rzadko to ze względu na późne wykrycie bywają nieuleczalne. A statystyki można poprawić.

W Polsce co roku diagnozuje się ponad 1000 zachorowań nowotworowych u dzieci. Uleczalność wynosi 75%, a gdyby do diagnozy dochodziło w 1 i 2 fazie choroby (wiele diagnozuje się dopiero w 3 i 4 fazie) to mogłaby być prawie 100% uleczalność.

Choroby nowotworowe u dzieci pojawiają się rzadko. Ale nie jest to powód do tego, by lekceważyć badania. Jest to jedynie powód do tego, by nie bać się te badania robić. Bo jeśli będą wykonywane często to albo nie pokażą nic, albo pokażą chorobę w bardzo wczesnym stadium.

Rak u dzieci a u dorosłych

Dzieci mają z jednej strony wyższą szansę na wyzdrowienie (75% uleczalności u dzieci i 50% u dorosłych), ale z drugiej strony nowotwory u dzieci rozwijają się dużo szybciej. W ciągu kilku dni choroba może powiększyć się 2-krotnie. Nowotwory u dzieci często też przez długi okres pozostają utajone – nie dają żadnych objawów (stąd tak ważne regularne badania).

U dzieci najczęstszym nowotworem jest białaczka. Dalej są nowotwory ośrodkowego układu nerwowego i chłoniaki złośliwe.

„Wystarczy, że chodzę do pediatry. Gdyby ON coś zauważył to skierowałby dziecko na badania.”

Tak myślą rodzice. A jaka jest prawda? Mama dziewczynki, która chorowała na raka napisała mi, że pediatrzy potrafią miesiącami ignorować objawy, stawiać złe diagnozy, nie kierować na specjalistyczne badania. U jej 7-miesięcznej zdrowo rozwijającej się córki zdiagnozowano raka i guza w brzuchu wielkości męskiej pięści!

W tym artykule przykładów jest jeszcze więcej. M.in. nastolatka, któremu ból brzucha zdiagnozowano np. jako zatrucie. Dopiero po 3 miesiącach postawiono słuszną diagnozę. A gdy 15-miesięczne dziecko biło się w nocy po głowie to dopiero po pół roku zdiagnozowano guza mózgu.

Dostrzeż objawy

 • Gorączka - przedłużająca się w czasie, nie ustępująca mimo leczenia, bez innych objawów,
 • Osłabienie - zaburzenia snu, senność, poczucie ciągłego zmęczenia, zmniejszona tolerancja wysiłku, niechęć do zabawy, trudności w koncentracji skupieniu uwagi, u niemowląt- męczenie podczas ssania,
 • Utrata masy ciała lub brak przyrostu,
 • Objawy skórne - łatwe sinienie, wybroczyny, krwawienie (z dziąseł, nosa), bladość skóry i śluzówek, guzki na ciele, plamy o kolorze kawy z mlekiem, piegi pod pachami i pachwinami,
 • Ból głowy - po przebudzeniu, wzrastająca intensywność, zaburzenia mówienia, widzenia pamięci, powiększenie obwodu głowy dziecka,
 • Asymetria twarzy - opadanie powieki, wytrzeszcz 1 gałki ocznej, opadanie 1 kącika ust, niemożność uśmiechania się, obrzęk twarzy z 1 strony, niepoddające leczeniu się zapalenie spojówki z 1 strony,
 • Biała plamka w źrenicy,
 • Jama ustna - przerost dziąseł, trudności w połykaniu, asymetryczne powiększenie ślinianek, migdałków,
 • Przewlekły wyciek z nosa - szczególnie z 1 strony,
 • Pocenie nocne,
 • Powiększenie węzłów chłonnych -samo powiększenie węzłów jest normalne, ale jeśli węzły mają powyżej 2 cm średnicy, są niebolesne, twarde, nieprzesuwalne, towarzyszy świąd skóry i pocenie nocne to jest to niepokojący objaw,
 • Kaszel - narastający, męczący, utrzymujący się ponad 3 tygodnie,
 • Krew w stolcu,
 • Widoczny rysunek żył na brzuchu, powiększenie obwodu brzucha (szczególnie asymetrycznie),
 •  Zaparcia, biegunki (z zaczerwienieniem twarzy, trwające powyżej 2 tyg), zaburzenia oddawania moczu - nawracające infekcje, wtórne moczenie nocne,
 • U małego dziecka - kuleje, utyka,
 • U miesięcznego dziecka - wzmożone napięcie mięśniowe, odginanie głowy do tyłu, drżenie mięśni kończyn, nieregularny oddech, wysoki ton krzyku, nieprzybieranie na wadze.

Każdy z objawów powinien nas szczególnie zaniepokoić, jeśli objawy przedłużają się w czasie, narastają, nie ustępują pomimo prawidłowego leczenia, pojawiają się nowe objawy, a objawy współistnieją z objawami ogólnymi (stany podgorączkowe, osłabienie, brak przyrostu lub spadek masy ciała, zmiana zachowania u dziecka, zmiana rytmu wypróżnień).


Pełną listę objawów znajdziecie na stronie Fundacji Ronalda McDonalda - klik.


Jakie badania robić regularnie?

Według onkologów powinniśmy robić:
 • U dzieci do 5 roku życia USG brzucha co pół roku,
 • W pierwszym roku życia 2-krotnie USG głowy,
 • Wizyta u okulisty 2-krotnie w pierwszym roku życia pod kątem nowotworów, a później co roku pod kątem ewentualnych wad wzroku,
 • Morfologia z rozmazem i wykładnię stanu zapalnego ( ob i crp ) raz w roku,
 • Jeśli dziecko przewlekle kaszle warto zrobić RTG klatki piersiowej.

Na koniec chciałabym jeszcze raz podkreślić, że nowotwory u dzieci są rzadkie. Co nie oznacza, że możemy lekceważyć objawy. A dzięki regularnym badaniom możemy wykryć chorobę w tak wczesnym stadium, że szansa na wyleczenie jest bardzo duża.

Nie będę udawać, że o konieczności badań wiedziałam od dawna. Nie miałam pojęcia o tym, jakie badania i w jakiej częstotliwości należy wykonywać. Pediatra także nic o nich nie wspominała. Jedynie o morfologii, gdy Ala wolniej przybierała na wadzę. Wizyta u okulisty? Ala miała badanie w szpitalu po urodzeniu. Jeśli wypada dobrze, a dziecko nie jest wcześniakiem to profilaktycznie nikt nie wspomina o konieczności powtórzenia wizyty. USG głowy – też Ala miała profilaktycznie w szpitalu (z programu dla Dolnego Śląska, zatem podejrzewam, że nie są one wykonywane w całej Polsce).


Ten tekst jest dla mnie bardzo ważny. Liczę, że jeśli dotrze do jak największej liczby rodziców to coraz więcej dzieci będzie miała przeprowadzane badania. Jeśli możesz to proszę Cię o udostępnienie wpisu lub skomentowanie. Im więcej reakcji tym tekst niesie się dalej. Zapraszam na mojego Facebooka – klik oraz Instagrama – klik.

You Might Also Like

31 komentarze

 1. Dziękuję - bardzo ważny tekst! Zwłaszcza, że lekarze niekiedy nie polecają zrobienia badań, żeby nie musieć wypisywać zleceń na nie - a przecież każda matka woli wykonać morfologię za własne parę złotych, niż potem pluć sobie w brodę.

  OdpowiedzUsuń
 2. I tutaj wyłania się również inny ważny temat- podejście pediatry do pacjenta. Moja Zosia właśnie choruje. W niedzielę umówiłam wizytę domową. Lekarka przyjechała, zero podejścia do dziecka, przepisała... Nurofen! Następnego dnia mąż pojechał z córka do naszego zaufanego pediatry- ropne zapalenie ucha i antybiotyk

  OdpowiedzUsuń
 3. Smutny teamat , lepiej żeby dzieci były zdrowe, ale lepiej profilaktycznie przeprowadzić badania ...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Stad wlasnie dobrze te badania wykonac - zeby miec pewnosc ze dziecko jest zdrowe.

   Usuń
  2. Trzeba chyba być czujnym na każdą nieprawidłowość, by wyłapać odpowiednio wcześnie jakieś dziwne objawy i dodatkowo badać. Zyczę zdrowia wszystkim dzieciom i oby jak najmniej chorób.

   Usuń
 4. Najgorsze jest to ,że chodzi się po lekarzach a diagnozy jak nie ma tak nie ma i nie wiadomo co robić...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokladnie... czasem takie chodzenie trwa miesiacami i ciagle zle diagnozy

   Usuń
 5. Ze wszystkimi lekarzami niestety tak jest, że nie zawsze o wszystkim mówią. Nieraz trzeba być medycznie wyedukowanym, żeby pytać lekarza o cokolwiek :/

  OdpowiedzUsuń
 6. dla mnie jako mamy 8 miesięcznego Maleństwa to bardzo ważny teskt. Niestety nie zostałam poinformowana o konieczności wykonania żadnego z ww. badań. :( najgorsze jestto, że to właśnie pediatrzy powinni informować nas o takich rzeczach. Zwykły człowiek nie musi się znać na wszystkim.

  OdpowiedzUsuń
 7. Profilaktyka jest bardzo ważna i dobrze, że ten temat choć smutny to jednak jest poruszany

  OdpowiedzUsuń
 8. Dziękuję za ten tekst! Trzeba pilnowac takich rzeczy, zeby potem nie pluc sobie w brode.

  OdpowiedzUsuń
 9. Temat mimo, że smutny, to szalenie istotny. Coraz częściej rodzice decydują się na prywatne badania, nie chcą czekać w kolejkach. Profilaktyka jest bardzo ważna

  OdpowiedzUsuń
 10. I to jest kolejny aspekt, o którym warto głośno mówić! A myślę, że wielu rodziców nie myśli nawet o tym..Klaudia J

  OdpowiedzUsuń
 11. Ja raz na pół roku robię chłopcom szczegółowe badania. Bardzo dobrze, że poruszasz ten temat!

  OdpowiedzUsuń
 12. Bardzo ważny wpis. Trzeba poruszać tego typu tematy. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak istotna jest profilaktyka.

  OdpowiedzUsuń
 13. Nie wiedziałam o powtórnym badaniu wzroku. Nigdy żaden lekarz o tym nie wspomniał. Co do badań, to zazwyczaj robię krew i mocz raz w roku synom. U okulisty są co jakiś czas, np. dwóch starszych było w ubiegłym roku i pani kazała przyjść dopiero za 2 lata. A z najmłodszym w tym roku chcę się wybrać. Co do usg, to synowie mieli raczej robione, jak coś się działo, bo tak to profilaktycznie nigdy nie mieli. Bo nie było takich zaleceń od lekarza. Bardzo ciekawy wpis!

  OdpowiedzUsuń
 14. Temat ciężki, ale bardzo ważny. O profilatyce powinno się mówić bardzo wiele, bo taka wiedza zawsze może się przydać.

  OdpowiedzUsuń
 15. Niestety, żadem lekarz nie przepisze badań tak często. :(

  OdpowiedzUsuń
 16. Poruszyłaś trudny, bardzo trudny i bolesny temat, ale... masz rację - o tym trzeba mówić, trzeba pisać! Każde dziecko to skarb, a rolą rodzica, we współpracy z lekarzami, jest dbać o ten skarb!

  OdpowiedzUsuń
 17. Bardzo ważny wpis! O takich rzeczach powinno mówić/pisać się o wiele więcej i częściej.

  OdpowiedzUsuń
 18. Jestem pod wrażeniem tego tekstu. Mało się mówi o profilaktyce nowotworowej u dzieci, mimo że to problem, który może dotknąć każde dziecko i każdego rodzica. Moja córka kaszle od prawie miesiąca, zaczęło się od przeziębienia, które minęło, a kaszel został. Lekarka nawet nie przebąkuje o RTG klatki piersiowej, więc chyba muszę zadziałać... Ja też piszę sporo o profilaktyce raka, choć bardziej u dorosłych. Nie możemy pozostawiać dzieciaków samym sobie, bo one na nas liczą. Zadbajmy o ich zdrowie, również w kontekście raka...

  OdpowiedzUsuń
 19. Sporo osób myśli, że dzieci nowotwory nie dotyczą, a to wielki błąd, wystarczy spojrzeć na statystki - 1000? Dramat!

  OdpowiedzUsuń
 20. Profilaktyka to podstawa bez względu na wiek, a to, że nowotwory dotyczą tylko dorosłych to wielki mit.

  OdpowiedzUsuń
 21. Córce niedawno robiliśmy pełną diagnostykę z usg brzucha. Został nam okulista. Z synkiem natomiast mamy wykonane wszystkie badania. Już niedługo idziemy na drugie USG brzucha oraz na kontrolna wizytę u okulisty. U nas na wypisie ze szpitala po porodzie są zalecenia co do wizyty u ortopedy oraz u okulisty.

  OdpowiedzUsuń
 22. Sama mam styczność z nowotworem i wiem jakie to ważne by się badać. Cieszę się, że poszerza się ta świadomość.

  OdpowiedzUsuń
 23. Poruszyłaś bardzo ważny temat.. Będę uważać na objawy które zostały wymienione. Z Lekarzami tak jest, że czasem trzeba samemu prosić o jakieś dodatkowe badania;-/

  OdpowiedzUsuń
 24. Szczerze? Nie miałam pojęcia o tych badaniach, czy okuliste i usg glowki, brzuszka mozna zrobić na nfz?

  OdpowiedzUsuń
 25. Bardzo ważny tekst. Niestety lekarze zazwyczaj ignorują objawy zgłaszane przez rodziców traktując ich jak przewrażliwionych. My ze względu na inne zaburzenia (autyzm) jesteśmy pod opieką różnych poradni i dzięki temu syn ma badania wykonywane regularnie, nasza pediatra też nie robi problemów jeśli chodzi o skierowania ale niestety to nie jest norma :-( Mógłby wreszcie ktoś stworzyć jakiś porządny program profilaktycznych.

  OdpowiedzUsuń
 26. Ograniczając śmieciowe jedzenie można zminimalizować ryzyko zachorowania na raka.

  OdpowiedzUsuń
 27. mi na szczęście pediatra powiedział o wszystkich badaniach, odesłał do specjalisty, dzięki temu szybko dziecko poszło na operację, potem długa rehabilitacja onkologiczna i powrót do domu :D

  OdpowiedzUsuń