Studenci przy porodzie? Przeżyłam i...

12/04/2016Poród to intymne i magiczne przeżycie. Jedyne w swoim rodzaju. Każda kobieta pragnie, by jej dziecko przyszło na świat w wyjątkowy sposób. Długo wybieramy idealny szpital, z namaszczeniem pakujemy torbę do porodu. Chcemy, żeby ten dzień był nasz – mamy, taty i dziecka. Nic więc dziwnego w tym, że pragniemy ograniczyć obecność personelu medycznego na porodówce do minimum – położnej i lekarza.

Studenci zdarzają się tylko w klinicznych szpitalach?

Ja tak myślałam, będąc w ciąży. Dość szybko wybrałam, że będę rodzić w szpitalu wojewódzkim. Czyli nie klinicznym. Myślałam więc, że studentów tam nie spotkam. A na porodówce powitała mnie studentka 3 roku położnictwa i zaproponowała podłączenie do ktg. Możliwe, że w klinicznych szpitalach studentów jest więcej, ale warto wiedzieć, iż w innych placówkach również się pojawiają.

Czy miałam prawo nie zgodzić się na obecność studentki?

Nie spodziewałam się zastać na porodówce studentów, dlatego niewiele wiedziałam o moich prawach w tej kwestii. Gdy z izby przyjęć zostałam odprowadzona na porodówkę tam przywitała mnie studentka. Położnej nie było. Pytania, czy wyrażam zgodę na obecność studentki również nie usłyszałam. Dzisiaj już wiem, że powinno ono paść. W szpitalach innych niż kliniczne pacjent ma prawo nie wyrazić zgody na obecność studentów. A w szpitalu klinicznym? Jak wyczytałam na stronie fundacji Rodzić po ludzku nie trzeba pytać o zgodę pacjentów na obecność studentów. Jednak uczestnictwo studentów nie może zaburzać sposobu przeprowadzania porodu. Co to oznacza? Otóż nie może być tak, że położna wymyśli sobie, że właśnie dzisiaj pokaże studentom, jak nacina się krocze, więc natnie je pomimo braku konieczności. A gdyby położna chciała nauczyć studentów wbijania wenflonu to także nie można wbijać pacjentce igły, wyciągać i tak kilka razy pod rząd, by każdy student poćwiczył. Wszelkie działania medyczne muszą być uzasadnione. Trzeba pamiętać, że dobro pacjentów jest ważniejsze niż edukacja studentów. Podczas mojego porodu studentka porodu często pytała, czy może wykonać badanie. Gdy położna sprawdziła, jakie mam obecnie rozwarcie, studentka pytała, czy również może to sprawdzić. Oczywiście nie było do tego medycznych wskazań, ale także nie było dla mnie nieprzyjemne, więc dlaczego miałam nie pozwolić? W jaki inny sposób studenci mają się uczyć tak, aby w przyszłości mogli dobrze wykonywać swoją pracę?

A co ze wstydem?

Należę do osób, które krępują się u lekarzy. Przed każdą wizytę u ginekologa zastanawiałam się, w co się ubrać, aby komfortowo przejść na fotel do badania. I wiecie co? W trakcie porodu jest się wystarczająco pochłoniętym czymś innym, by zastanawiać się, jak ja teraz wyglądam i co myśli sobie personel o moich nagich częściach ciała.

Ilość ma znaczenie?

W moim porodzie brała udział tylko 1 studentka. Myślę, że dzięki temu jej obecność nie zakłócała piękna wydarzenia. Co innego, gdyby nad moją głową stało kilku studentów. I do tego tylko biernych obserwatorów. Studentka, która towarzyszyła mi podczas porodu w pełni w nim uczestniczyła – podłączała pod ktg, zakładała wenflon, trzymała za rękę podczas skurczu.

Jak ja to wspominam

Do szpitala pojechałam sama. Mój partner dołączył do mnie później. Może dlatego doceniam to, że w tej chwili nie musiałam być sama. W 1 fazie porodu położna przychodziła rzadko – głównie na badanie. A studentka? Była ze mną prawie cały czas. Podłączała mnie do ktg, założyła wenflon, przyniosła mi piłkę, pomogła pójść pod prysznic. A w miedzy czasie sobie rozmawiałyśmy. Gdy w szpitalu pojawił się mój partner poszła po niego tak, aby nie zagubił się w gąszczu korytarzy.

Obecność studentki oznaczała dla mnie jeszcze jedną pomocną i fachową osobę blisko mnie. Była zaangażowana i gdybym nie wiedziała, że nie ma jeszcze dyplomu możliwe, że pomyliłabym ją z wykwalifikowaną położną. Nie wpatrywała się we mnie, nie stała nade mną. Pytała o moją zgodę na każdy jej krok.

Dlaczego jestem za obecnością studentów?

Jeśli jest to jeden student i w dodatku taki, który interesuje się daną dziedziną medycyny to jestem jak najbardziej za jego obecnością. Podejrzewam, że gdybym została zmuszona do rodzenia przy kilku studentach medycyny, z których żaden nie wiązałby swojej kariery z ginekologią czy położnictwem to moje wspomnienia nie byłyby tak kolorowe. Jednak jeśli jest to jeden student (nie ukrywam, że przy studentce czułam się bardziej komfortowo) zaangażowany w poród to może nam naprawdę pomóc.

Studenci w szpitalu mają zdobyć wiedzę i (przede wszystkim) praktykę. Wiem, że każda ciężarna uważa swój poród za najważniejszy. Podejmując decyzję o obecności studentów na porodówce może uwzględnić tylko to, jak ona będzie się z tym czuła. Ma do tego prawo. Jednak co by było, gdyby wszystkie kobiety nie wpuszczały studentów? Jak pracowaliby w przyszłości w zawodzie?


Poród to wydarzenie niezwykłe. Być może to Twój pierwszy poród, pierwsze dziecko. A i 2, 3, 4 poród jest równie istotny. To w końcu Wasze dziecko, wasz niezwykły dzień. Chcesz zapamiętać te chwile jako magiczne, intymne przeżycie. „Banda” studentów jakoś do tego nie pasuje ale... jedna życzliwa, pomocna osoba? Ja jestem na tak!

Zastanawiałam się, jak zatytułować ten post. „Rodziłam przy studentce”? Mogłoby to sugerować, że była ona tylko biernym widzem. A przecież wspierała mnie, pomagała, uczestniczyła. Nie jestem do końca pewna, czy dobrze pamiętam jej imię. Gdybym spotkała ją na ulicy możliwe, że nie rozpoznałabym jej twarzy. Jednak jestem pewna, że z zaangażowaniem wykonywała swoje praktyki i już zazdroszczę wszystkim przyszłym mamom, które będą kiedyś mieć szczęście rodzić razem z nią.


A jak wyglądał Wasz poród? Czy uczestniczyli w nim studenci? Jesteście „na tak”, czy „na nie”?


Poświęciłam trochę czasu na napisanie tego tekstu. Będzie mi miło, jeśli podzielisz się swoimi przemyśleniami. Możesz to zrobić tutaj lub na moim fanpagu na Facebooku – klik.

You Might Also Like

73 komentarze

 1. Ja nie miałam studentów podczas porodu, ale byli obecnie kiedy leżałam na oddziale ginekologiczno położniczym, nie przeszkadzało mi to, jakoś nauczyć się muszą, nie znają mnie, małe jest prawdopodobieństwo, że jeszcze kiedyś się spotkamy, poza tym nie byłam pierwsza i nie ostatnia :)

  OdpowiedzUsuń
 2. W ogóle nie robiło to na mnie wrażenia :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na mnie zrobiło - pozytywne. Aż sama się sobie dziwię

   Usuń
 3. Ta studentka doulowala Ci, dlatego masz takie mile wspomnienia. Dobrze ze byl przy Tobie ktos kto Cie wspierał.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Partner też później dojechał ;) ALe w pierwszych chwilach jej obecność dużo mi dała

   Usuń
 4. Ja byłam 15 lat temu taką studentką, fakt troszkę inne czasy ale pamiętam że nie było kobiety która nie życzyła sobie obecności mojej i koleżanek z roku. Pamiętam wiele moich pacjentek i różne porody. Nasze opiekunki grupy robiły dużo abyśmy się jak najwięcej nauczyły ale przede wszystkim pomagały rodzącej.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak widać po 15 latach podejście studentek się nie zmieniło, bo mam z tym miłe wspomnienia

   Usuń
 5. Przy drugim porodzie nie było studentów bo urodziłam przed 6 rano ale później na oddziale były bardzo pomocne bo miałam do czynienia ze studentkami A przy pierwszym porodzie a miałam cc był obecny student i nikt mnie o zgodę nie pytał ale też jestem tego zdania że gdzieś muszą się nauczyć zawodu

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. U mnie zakończyło się cc, ale w sumie tam już tylko leżałam i mało mnie interesowało kto co widzi. Przy próbach sn dodatkowe wsparcie było dla mnie bardzo na plus

   Usuń
 6. W piątek właśnie w moim kierunku padło pytanie czy nie mam nic przeciwko studentom przy porodzie - i jest to trudne pytanie. Opinie są podzielone, a kobiecie która będzie rodzić po raz pierwszy trudno jest podjąć taką decyzję.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W moim kierunku właśnie tego pytania nie było (chyba że w amoku przeoczyłam), ale cieszę się, bo możliwe, że bym się wystraszyła obecności dodatkowej osoby, a tak to naprawdę w moim przypadku dobrze to wspominam. Myślę, że dużo zależy czy jest to 1 studentka czy większa ilość, czy jest to studentka danej specjalizacji, czy ogólnie medycyny. No i myślę, że lepiej sprawdza się asystowanie przy porodzie, a nie rola biernego widza. Wtedy kobieta rodząca też ma korzyści ze studentki.

   Usuń
 7. Podczas mojego porodu obecna była tylko położna. Był środek nocy, poród poszedł bardzo sprawnie, nawet lekarz nie zdążył zajrzeć ;) A tak serio - chyba wszystko byłoby jedno, dopóki poród szedłby dobrze. Gdy coś zaczęłoby się dziać, wolałabym, by nikt nie rozpraszał uwagi położnej i lekarza. Wiem, że studenci też mają sporo wiedzy, ale mimo wszystko ciągle się uczą i czasem ich obeność mogłaby przeszkadzać właśnie doświadczonemu personelowi.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jasne, rozumiem to. Możliwe, że wtedy są wypraszani. U mnie co prawda nie wszystko poszło gładko, bo ostatecznie poród zakończył sie cc, ale z braku postępu porodu, ani mnie ani dziecku nie groziło niebezpieczeństwo, więc studentka została i przygotowywała mnie do cesarki

   Usuń
 8. Ja nie widziałabym żadnego problemu w obecności studentów, nawet bym się nad tym nie zastanawiała. Przecież jakoś muszą nauczyć się zawodu. Stresowałaby mnie tylko obecność dwóch egzaminatorów podczas zdawania prawka. xd

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No tak, przy porodzie nikt nas nie ocenia, nie egzaminuje jak podczas zdawania chociażby prawa jazdy;)

   Usuń
 9. U mnie nie było studentów podczas porodu, ale gdybym trafiła na tak zaangażowaną osobę jak Ty, z pewnością chciałabym aby mi towarzyszyła. Ja też dużą część porodu byłam sama i bardzo brakowało mi kogoś, z kim chociażby mogłabym porozmawiać... Swoją drogą takie młode osoby mają zapał, energię i chęć do pracy, inaczej podchodzą do pacjenta, mają całkiem inne podejście niż "stare wygi", które oglądają po 3 porody dziennie. Także myślę, że warto się zgodzić. Oczywiście wszystko w granicach rozsądku. Ale kiedyś muszą się nauczyć ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie. Dla takiej studentki to wszystko jest nowe. I chociaż ta, która mi pomagała miała już za sobą sporą część praktyk to jednak wiadomo, że miała za sobą dużo mniej porodów niż położna, wiec i zaangażowanie większe, bo chciałą się tego nauczyć

   Usuń
 10. Ja miałam dwie studentki przy porodzie i szczerze nawet na nie uwagi nie zwracałam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W takich chwilach często się o tym nie myśli. Jedynie w ciąży wyobrażamy sobie, że taka obecność dużej liczby osób będzie nas krępować

   Usuń
 11. Jakoś musza się nauczyć wiec na prawdę dobrze ze są ludzie którzy jednak nie protestują. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I jak się okazuje takich osób jak ja, które nie protestują jest całkiem sporo.

   Usuń
 12. Przy moim porodzie akurat nie było studentów, ale przychodzili z lekarzami na obchód i studentka pobierała mi krew. To było jej pierwsze w życiu pobieranie krwi i szczerze powiedziawszy zastanawiałam się, która z nas pierwsza zemdleje ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja trafiłam na chyba bardziej doświadczoną studentkę. Wenflon założyła mi zawodowo, chociaż przy cewniku tuż przed cesarką było już troszkę gorzej

   Usuń
  2. To miałaś większe szczęście ;)

   Usuń
 13. Cieszę się, że trafiłam na ten wpis. Jeszcze kilka lat temu sama byłam studentką położnictwa i wspierałam kobiety w czasie porodu. Zgoda na obecność przy porodzie studentów z mojego punktu widzenia jest właściwą decyzją - pomijając fakt, że studenci nabywają doświadczenia, to właśnie są często bardziej zaangażowani i mają większą chęć pomocy w prozaicznych rzeczach jak np. pomoc w pójściu pod prysznic jak było w Twoim przypadku.
  Studenci położnictwa, aby móc podejść do egzaminu praktycznego na zakończenie studiów, gwarantującego prawo wykonywania zawodu muszą w czasie studiów przyjąć 40 porodów w asyście położnej. Dlatego też ważna jest zgoda pacjentek na ich obecność w czasie porodu. :)

  Pozdrawiam ciepło!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za ciepłe słowa. Myślę, że taka liczba porodów pozwoli studentom na wykonywanie swojego zawodu najlepiej jak to możliwe. Ja byłam pod ogromnym wrażeniem studentki, która mi towarzyszyła - zarówno pod względem umiejętności jak i empatii

   Usuń
 14. Kiedyś studenci muszą się nauczyć, nie ma problemu, abym wyrażała zgodę na ich aktywny udział w badaniach, pod warunkiem jednak, że jest to jeden student przy badaniu. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O tak, dla mnie taka ilość też jest idealna. Gwarantuje to komfort psychiczny.

   Usuń
 15. Przy moim porodzie byli studenci. Zarówno przy pierwszym, jak i drugim. Przy pierwszym było o wiele więcej ludzi przy mnie, z racji komplikacji, przy drugim była tylko jedna ucząca się przyszła położna. Była cichutka, jakby jej nie było. Nie widzę nic złego w tym, że są, patrzą i się uczą. Kiedyś muszą.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Również uważam, że od tego są studenci - by się uczyć.

   Usuń
 16. Dla mnie nie było to nic strasznego zarówno podczas wizyty na obchodzie jak i samego zabiegu cięcia cesarskiego.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja zazwyczaj byłam dość skrępowana na wizytach u różnych lekarzy, ale ciąża i poród to specyficzny czas i inaczej zaczęłam patrzeć na niektóre kwestie.

   Usuń
 17. Podczas mojego porodu nie było w ogóle studentów, jednak była spora liczba lekarzy i położnych :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Wyraziłam zgodę zarówno przy pierwszym, jak i przy drugim porodzie. Wychodzę z założenia, ze kiedyś muszą sie nauczyć. Przy drugim za dużo nie zdążyły zrobić, bo poród trwal ok.20-25min

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gratuluję szybiego porodu ;) U mnie było to 12 godz, więc studentka miała co robić ;)

   Usuń
 19. U mnie przy porodach studentów nie było, ale przy pobieraniu wycinków histopatologicznych miałam 4-osobową grupkę studentów na sali. Nikt nie pytał mnie o zdanie, ale mi to nie przeszkadzało, bo niby gdzie mają się nauczyć? Z książek? Oni byli bardziej zestresowani niż ja :) Był to szpital wojewódzki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja również rodziłam w szpitalu wojewódzkim. W sumie to była moja pierwsza styczność ze szpitalem jako pacjentka i wspominam całkiem dobrze

   Usuń
 20. u nas studentów nie było. tylko same skurcze parte zaczęły się po północy, więc godzina też może mieć znaczenie. Żona rodziła w szpitalu klinicznym. Ja kiedyś usłyszałem hasło, że w szpitalu nie ma wstydu i tego się trzymam. uważam tak samo jak Ty. Jak student ma się przygotować do zawodu, wcześniej nie praktykując. W końcu to ten sam student może odbierać nasze kolejne dzieci. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z tego co wiem to tam, gdzie rodziłam studenci mieli 2 zmiany praktyk po 12 godz, więc u nas w nocy również byli. Ale to na pewno zależy od szpitala.
   Mnie pobyt w szpitalu całkowicie nie wyzbył wstydu, ale jedna życzliwa studentka to dla mnie było jedynie dodatkowe wsparcie, a nie powód do skrępowania.

   Usuń
 21. Ja jestem na tak. Nic tak nie nauczy studentów przyszłej pracy, jak właśnie takie asystowanie. Pod warunkiem jednak pełnego komfortu dla rodzącej. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Również uważam, że komfort dla rodzącej jest na pierwszym miejscu. Stąd myślę, że dobrym rozwiązaniem jest właśnie wpuszczanie na porodówkę studentów pojedynczo.

   Usuń
 22. U mnie przy porodzie nie było studentów. Myślę, że nie miałabym problemu z jedną osobą więcej, ale gdyby to była większa grupa to pewnie bym powiedziała, że mają wyjść.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 23. Jeśli byłby to tylko jeden student to pewnie nie miałabym nic przeciwko, w końcu muszą się jakoś nauczyć jak wykonywać swój zawód. A zresztą w pewnym momencie i tak przestaje się liczyć co się dzieje dookoła :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie, w 2 fazie porodu absolutnie było mi obojętnie

   Usuń
 24. Poród dopiero przede mną, mam jeszcze 3,5 miesiąca, jednak jakoś nie podoba mi się myśl że byliby przy nim jacyś studenci... gdyby to miała być dokładną kopia twojej historii to można by się zastanowić, jednak mnie stosuje sam fakt porodu więc wolałabym ograniczyć liczbę obcych osób obecnych przy nim. Co więcej, chyba nawet nie chce by mój partner był przy nim, wolę by czekał za drzwiami na korytarzu jednak. Ale rozumiem, że studenci muszą w jakiś sposób nabywać praktyki, dlatego mam nadzieję że nie będę musiała się nad tym zastanawiać i studentów po prostu nie będzie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiesz, mnie przed porodem też wydawało się to krępujące i zbędne. Dziś myślę, że na kilku studentów bym się nie zgodziła, natomiast jedna studentka była mi bardzo pomocna - była dla mnie dużym wsparciem zwłaszcza, gdy mój partner jeszcze do mnie nie dojechał. Ale oczywiście rozumiem, że każdy ma prawo do własnego zdania, to Twój poród i ty jesteś w tym momencie najważniejsza. Jeśli wówczas nie będziesz czuła chęci, by w porodzie uczestniczyli studenci to w każdym innym szpitalu niż kliniczny możesz zaprotestować.

   Usuń
 25. Oba porody miałam bez asysty studentów, ale - po drugim trochę gorzej się goiłam i lekarze przychodzili na wizytację "intymną" chyba z trzy razy na dzień. Raz jeden wparował z całą gromadą studentów - poważnie, ledwo się w sali mieścili! I ja, na oczach wszystkich, musiałam odsłonić moją "muszelkę", nie zbyt atrakcyjną w danym momencie, he he ;) Tak czy owak dopiero potem dotarło do mnie co się wydarzyło - nikt nie pytał się mnie, czy studenci mogą sobie popatrzeć, heh. Może nie musieli? Jedna rzecz bardzo pocieszająca - studenci-mężczyźni byli o wiele bardziej zażenowani ode mnie ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli to był szpital kliniczny to zgoda nie jest konieczna. W każdym innym szpitalu - trzeba zapytać. Stąd dobrze znać swoje prawa przed pobytem w szpitalu.
   Myślę, że na Twoim miejscu również czułabym się skrępowana. Dla mnie studentka byładobrym rozwiązaniem, bo nie była tylko widzem, ale uczestnikiem, pomagała mi, wiec wydaje mi się, że się nie "wgapiała" w moje intymne części ciała.

   Usuń
 26. Jestem szczęśliwa, że to przeczytałam wiesz? Sama jestem pielęgniarką i choć uważam, że tak naprawdę uczymy się dopiero w pracy, to bardzo cenne jest wsparcie pacjentów dla nas, młodych adeptów medycyny, jeszcze podczas studiów :). Od chorych nie tylko otrzymałam wiele słów wsparcia i chęci do współpracy, ale także zdarzyło mi się słyszeć, że owe studentki bywają delikatniejsze i dokładniejsze niż już pracujące osoby. Coś w tym chyba jest, nie zjada ich jeszcze rutyna. Pozdrawiam ciepło!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za miłe słowa. I zdecydowanie zgadzam się z tym, że często od studentów pacjenci doświadczają więcej empatii chociaż oczywiście jest wiele położnych z powołania, które pomimo dużego stażu dalej wykonuja pracę z pasją. W moim przypadku może było też tak, że połozna przychodziła tylko co jakiś czas, bo dla niej 1 faza porodu była już swietnie znana, a studentka chciała towarzyszyć nawet wtedy, bo dla niej było to nowe doświadczenie.

   Usuń
 27. Ja rodziłam dwa razy i studentów nie było, ale co racja, to racja, poród to jest takie wydarzenie, że już nam wszystko jedno, chociaż grupa studentów wpatrująca się w krocze i szepczących sobie do ucha, to na pewno by mi przeszkadzało... dobrze wiedzieć o swoich prawach :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie nie do końca było wszystko jedno, więc właśnie myślę, że taka grupka wpatrujących się studentów by mnie nie ucieszyła. Ale jedna studentka - mnie się podobało;)

   Usuń
 28. Pamiętam jak w pierwszej ciąży znalazłam się na patologii ciąży i nagle podczas badania słyszę, dawać studentów to ciężki przypadek ani się obejrzałam a otoczył mnie winek studentów...no cóż od tamtej pory jakoś dziwnie nie wstydzę się wizyt u ginekologa:p

  OdpowiedzUsuń
 29. Fajnie, że tak pozytywnie do tego podchodzisz :) Praktyka w studiowaniu jest bardzo ważna, a nawet powiem, że najważniejsza i nie może jej zabraknąć. Dobrze, że pomimo obecności studentki czułaś się komfortowo :)

  OdpowiedzUsuń
 30. Ja miała styczność ze studentami już po porodzie na obchodach. Była ich tatarska horda. Miałam trochę opory, ba nawet pierwszego dnia byłam wielce oburzona ich obecnością. Ale szybko doszłam do porozumienia ze zdrowym rozsądkiem. Oni się gdzieś muszą nauczyć. Chociaż uważam, że personel mógłby jednak pytać pacjentki o zgodę albo przynajmniej informować.

  OdpowiedzUsuń
 31. Ja miałam studnetów, zgodziłam się na nich bo było mi już wtedy wszystko jedno :) Pamiętam, że było ich trzech, w tym jedna dziewczyna. Młodzi, chyba dopiero zaczynali...tak na prawdę nic nie robili, tylko stali i patrzyli. Jacyś tacy wystraszeni byli :)

  OdpowiedzUsuń
 32. Choć mnie osobiście temat nigdy nie będzie dotyczył, wyciągam z Twojego artykułu jeden ważny wniosek. Otóż warto, szczególnie w ważnych dla nas sprawach poznać swoje prawa. Jestem przekonany, że żyłoby nam się o wiele lepiej, gdybyśmy je poznali odpowiednio wcześnie.

  OdpowiedzUsuń
 33. Nie chciałabym...

  OdpowiedzUsuń
 34. Teoria a praktyka to dwie różne sprawy. Studenci tez się kiedyś musza nauczyć. Jednak warto aby pacjent też miał coś do powadzenia. Sama nie jeszcze nie planuje dzieci więc trudno wypowiadać mi się w tej kwesti :)

  OdpowiedzUsuń
 35. Mnie przy drugim porodzie student zakładał znieczulenie. Poinformowała mnie o tym położna, zapewniła, że robił to już pod nadzorem i na pewno nie będę królikiem doświadczalnym. Wychodzę z założenia, że do personelu medycznego trzeba mieć zaufanie, bo przecież w 98% im też chodzi o nasze dobro. A studenci muszą się przecież nauczyć, jak wykonywać przyszły zawód.Także podobnie jak Ty, jestem na tak

  OdpowiedzUsuń
 36. Przypomniały mi się czasy studenckich praktyk do zawodu nauczyciela i wtedy także nie wszyscy chcieli mieć praktykanta, który ciągle patrzyłby komuś na ręce, czy to opiekunowi stażu czy też uczniom.

  OdpowiedzUsuń
 37. U mnie przy rodzeniu łożyska i późniejszym "ogarnianiu" była jedna studentka, ale za to jak już leżałam na poporodowym to tłum studentów chodził z lekarzem na obchód i na przykład musiałam świecić kroczem przed nimi. W pierwszej chwili się zbulwersowałam, ale później pomyślałam - na kimś muszą się nauczyć- kiedyś przecież mogą odbierać poród moich znajomych, czy mojej córki. I w sumie jakoś to przezyłam :) pozdrawiam

  http://matkowac-nie-zwariowac.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 38. Szczerze? Nigdy bym się nie zgodziła, na ani jedną osobę. Za dużo w trakcie studiów było imprez z medycyną, nazwiska pacjentów nigdy nie padają, ale opisy są tak obrazowe, że jakbym spotkała kogoś na ulicy, to zapewne bym poznała. Młode to i często fiu-bzdziu w głowie. W szpitalu klinicznym, na ginekologii akurat MUSZĄ zapytać o zgodę- dwukrotnie w takowym leżałam i łącznie z tym, że wyprosiłam stażystów (nie studentów, na pytanie "dlaczego", odpowiedziałam "dlatego, że proszę, a MAM PRAWO żądać". I bez dyskusji). Inna sprawa, że zostałam tak konkretnie okaleczona na ginekologii, że sprawa ląduje w sądzie...

  OdpowiedzUsuń
 39. Jednak ci studenci muszą zdobyć kiedyś doświadczenie. W końcu oni kiedyś będą lekarzami i będą nam pomagali. Jeżeli dobrze odbędą praktyki, to będą później lepszymi lekarzami. Teoria to nie wszystko przecież :)

  OdpowiedzUsuń
 40. Przy moim drugim porodzie była młoda Pani doktor, a raczej "prawie" doktor. Okazała się sto razy bardziej pomocna niż doświadczony Pan ordynator

  OdpowiedzUsuń
 41. Ja mam mieszane uczucia.Rozumiem, że to praktyka, jednak gdyby przy porodzie bylo kilkoro studentów w tym młodych mężczyzn, jednak bym się krępowala i raczej nie wyraziłabym na to zgody. Może dla studentek tak jednak dla panow? Chyba nie.

  OdpowiedzUsuń
 42. Ja swoj poród odbyłam w szpitalu klinicznym. Wybrałam wlasnie ten ze wzgledu na wadę z którą wiedziałam, że urodzi się moj synek.
  Przyznam, że drażniły mnie te pielgrzymki by obejrzec dziecko, wiem, że przyszli lekarze muszą się uczyć, a dziecko z taką wadą trafia się rzadko, stąd kazdy chciał pokazać uczniom ten wyjątkowy przypadek. No wlasnie, wszystko jest dobrze dopóki jesteśmy traktowani po ludzku, gdy już stajemy się przypadkiem na liście kontrolnej- coś jest nie tak. W pewnym momencie powiedziałam STOP. I nic się nie stało- personel uszanował moją decyzję.
  Bardzo fajnie, że poruszyłaś tę kwestię.

  OdpowiedzUsuń
 43. Przyznam szczerze że ogromnie mnie irytuje, wręcz złości kiedy prawa pacjenta, a już zwłaszcza w trakcie tak intymnego wydarzenia jakim jest poród, są łamane

  OdpowiedzUsuń
 44. Nie chcialabym, zeby studenci byli obecni przy moim porodzie. Za bardzo bym sie krepowala. W Twoim przypadku to byla tylko jedna osoba i to kobieta, a jak wparuje tlum facetow to nie jest komfortowe dla kobiety.

  OdpowiedzUsuń
 45. Z jednej strony muszą się nauczyć, a jednak z drugiej dla wielu osób poród, to niezwykle intymna sprawa, więc się nie dziwię, że część odmawia. Tak czy owak szacunek dla każdej kobiety, która się zgadza rodzić przy studentach.

  OdpowiedzUsuń
 46. A ja jako facet,jestem tym oburzony,ze jakis studencik patrzyl sie na krocze mojej zony.I mam zal do niej,ze pozwolila.Byla juz po porodzie kilka dni,wiec mogla ptzemyslec to jak ja bede sie czul.I mozecie po mnie jechac ze nieczuly i takie tam,ale takie sa moje odczucia i nic tego nie zmieni.Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń