Do czego może przydać się uznanie ojcostwa w ciąży?

9/13/2016Jeśli z ojcem dziecka jesteście małżeństwem – rejestracja dziecka w USC jest prosta. Możesz to zrobić sama lub wysłać męża. Gorzej sytuacja wygląda wówczas, gdy z ojcem dziecka nie macie ślubu. Wtedy po porodzie zostaje Wam wspólna wizyta w USC. Czy można tego uniknąć? Tak! Wystarczy, że jeszcze w ciąży razem pojawicie się w urzędzie, gdzie dokonacie uznania ojcostwa dziecka poczętego.

Dlaczego warto dokonać uznania ojcostwa jeszcze w ciąży?

Głównym powodem, dla którego pary decydują się na ten krok jest fakt, że po porodzie będzie można zarejestrować dziecko w pojedynkę. Jest to wygodniejsze. Może zrobić to tylko ojciec dziecka jeszcze wtedy, gdy mama przebywa z Maluszkiem w szpitalu. A i po powrocie do domu wspólna wizyta w USC wymaga dużej logistyki. Jeśli mamy z kim zostawić dziecko to musimy pomyśleć o przygotowaniu mleka, czy pieluszek. Poza tym pierwsze wyjście bez dziecka może być sporym przeżyciem dla rodziców. Wiele par nie ma w pobliżu nikogo kto mógłby się zaopiekować dzieckiem – wówczas jadą do USC razem z potomkiem. Pakowanie wszystkich potrzebnych rzeczy, korki, oczekiwanie w kolejce w urzędzie – to wszystko zniechęca przed wspólną wizytą.

Uznanie ojcostwa jeszcze w ciąży może przydać się także w szpitalu. Co prawda mój partner był przy porodzie i nikt go nie pytał nawet czy jest ojcem dziecka. W końcu obecnie możemy rodzić z dowolnie wybraną osobą – niekoniecznie z ojcem dziecka. Na izbie przyjęć zapytano mnie kogo szpital ma informować (w razie konieczności) o moim stanie zdrowia. Podałam partnera. Jednak to pytanie dotyczyło tylko informowania o MOIM stanie zdrowia, a nie o stanie DZIECKA. Jeśli z ojcem dziecka nie masz ślubu oraz nie dokonaliście uznania ojcostwa to jeśli Tobie się coś stanie to o Waszym dziecku będą decydować Twoi rodzice, a nie partner. Wiem, nikt nie zakłada, że coś mu się stanie. Oczywiście zdarza się to bardzo rzadko i nikomu tego nie życzę.

W niektórych urzędach praktykuje się wyznaczanie dokładnego dnia i godziny, kiedy należy przyjść zarejestrować dziecko. Termin dostaje się w szpitalu. Można go zmienić, jednak jeśli z jakiegoś powodu tylko 1 z Was nie będzie pasować ten termin to posiadając uznanie ojcostwa druga osoba może pójść zarejestrować dziecko. Ponadto pamiętajmy, że wielu mężczyzn pracuje na wyjazdach, czy zagranicą – wówczas także może być problem ze stawieniem się w USC po narodzinach.

I na koniec – w szpitalu w dokumentacji dziecka wpisują standardowo nazwisko matki. Nieślubnemu dziecku zazwyczaj nadawane jest nazwisko po ojcu. Jednak jeśli nie macie dokonanego uznania ojcostwa to w szpitalu nikt nie spyta o to jakie nazwisko mają wpisać dziecku. Automatycznie będą pisać nazwisko matki. Później oczywiście wystarczy przekreślić to nazwisko i wpisać nowe – nie stanowi to problemu. Jednak dokonując uznania ojcostwa od początku mamy „porządek” w dokumentacji.

Jak dokonać uznania ojcostwa?

Wystarczy 1 wizyta w USC. Możesz to zrobić w dowolnym momencie w ciąży. Czasem w urzędach trzeba się wcześniej umówić na konkretny termin, w innych USC przychodzimy i czekamy w kolejce. Zawsze możesz zadzwonić i zapytać jak dokładnie działa to u Ciebie w mieście.

Co zabrać do USC, by dokonać uznania ojcostwa?

- zaświadczenie od ginekologa o ciąży (Podobno do niedawna wystarczyła Karta Ciąży, jednak ostatnio wymagane jest zaświadczenie. Mój ginekolog wypisał mi je bez problemu, więc nie bój się poprosić)

- dowody osobiste (Twój i ojca dziecka)

- Wasze akty urodzenia (jeśli będziecie dokonywać uznania ojcostwa w innym mieście niż w tym, w którym się urodziliście)


A Wy – dokonywaliście uznania ojcostwa? A może planujecie tak zrobić?

Poświęciłam trochę czasu na napisanie tego tekstu. Jeżeli Ci się podobało – zostaw komentarz tutaj lub na moim profilu na facebook'u – klik.


You Might Also Like

2 komentarze

  1. Świetny wpis, lubię Cię za styl pisania. U nas to właśnie mąż przejął większośc obowiązków przed i po narodzinach synka.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję ;) Ja właśnie po porodzie przekonałam się, że jest to wygodne, gdy takie kwestie załatwia sam mężczyzna. W naszym przypadku nie jesteśmy małżeńtswem, więc takie uznanie ojcostwa w ciąży rozwiązuje ten problem

      Usuń