FAS nie rodzi się tylko z patologii

8/26/2016Dzisiaj będzie poważnie. FAS, czyli alkoholowy zespół płodowy wyrządza spustoszenie w organizmie dziecka. Poza powszechnie rozpoznawanymi cechami fizycznymi powoduje także problemy społeczne, rozwojowe oraz trudności w szkole.

FAS to nie tylko odmienny wygląd

Dziecko, u którego diagnozuje się FAS często ma specyficzne cechy wyglądu: zmarszczkę kącika oka, małe i szeroko rozstawione oczy, krótki i zadarty nos, cienką górną wargę, małożuchwie, płaską środkową część twarzoczaski i chyba najbardziej charakterystyczny element, czyli wygładzoną rynienkę podnosową. Jednak to nie odmienny wygląd jest dla dziecka najgorszy. FAS oznacza szereg innych problemów. Dzieci z FAS mają niską wagę urodzeniową i z trudem przybywają na wadze. Obwód głowy może być mniejszy niż normalnie. Niektóre niemowlęta mogą mieć wady serca lub inne anomalia dotyczące uszu, oczu, wątroby lub stawów. Dzieci z FAS mają też IQ niższy od normalnego. Często są pobudzone, są wrażliwe na bodzce, mają podwyższone lub obniżone napięcie mięśniowe. Ponadto mają problem ze zrozumieniem pojęć abstrakcyjnych, co skutkuje trudnościami w nauce (np. matematyki). Mogą się jąkać i mieć trudności w artykulacji. Do tego dochodzą także problemy z równowagą (trudniej im przychodzi skakanie na jednej nodze, schodzenie i wchodzenie po schodach. Dzieci z FAS charakteryzują się także brakiem uczenia się na błędach, nieumiejętnością rozporządzania pieniędzmi i czasem oraz zmiennością nastrojów.Dzieci z FAS nie biorą się TYLKO z codziennych libacji

Możesz sobie myśleć „mnie ten problem nie dotyczy”, albo „co to za matka, która rodzi dziecko z FAS, na pewno jest alkoholiczką”. Jednak według najnowszych badań nie ma bezpiecznej dawki alkoholu. Kobieta może całą ciąże upijać się codziennie, a dziecko urodzi się zdrowe. Inna wypije tylko 1 piwo, a dziecko będzie miało cechy FAS. Życie nie jest sprawiedliwe. Co prawda ilość wypitego alkoholu w trakcie ciąży wpływa na stopień zaawansowania FAS – im więcej alkoholu tym poważniejsze problemy będzie mieć dziecko. Ale trzeba pamiętać, że każda, nawet najmniejsza dawka alkoholu może wyrządzić dziecku krzywdę, szczególnie spożyta wtedy, kiedy u maleństwa wykształcał się konkretny organ ciała.

Matka dziecka z FAS nie jest wyrodną matką

Wiele dzieci rodzi się z nieplanowanych ciąż. I tu pojawia się problem FAS – pamiętajmy, że tak jak i nie ma bezpiecznej dawki alkoholu tak i nie ma bezpiecznego okresu ciąży, podczas którego można pić. Niestety nasze społeczeństwo przyzwyczajone jest do świętowania z kieliszkiem w ręku. Urodziny, imieniny, nawet chrzciny i wigilia – tam pojawia się alkohol. Jeśli kobieta nie planowała w ciąży i na początku nie ma żadnych jej oznak – może nieświadomie wyrządzić dziecku krzywdę. Ja sama piję bardzo sporadycznie. Pech chciał, że akurat gdy broniłam pracy licencjackiej nie wiedziałam, że na obronię nie byłam już sama – z brzuszka pomagała mi moja mała córeczka. Oczywiście studia zaliczyłam, a po tym poszłyśmy z koleżankami to uczcić – oczywiście piwem, zgodnie z polskim zwyczajem. Nie mogłam wówczas nawet podejrzewać, że jestem w ciąży, bo były to takie początki, że jeszcze nawet miesiączka mi się nie spózniała. Pózniej w ciąży już nigdy więcej nie sięgnęłam po alkohol. Pewnie takich kobiet jak ja jest więcej. I tylko nieliczne urodzą dziecko z FAS. Ale mogą się takie zdarzyć. Dlatego nie oceniaj kobiety, która powiła chore dziecko. Nie wiesz, co się stało. Nie wiesz, czy nie wypiła 1 piwa na etapie, gdy jeszcze nie mogła podejrzewać, że jest w ciąży. Oczywiście nie zachęcam do picia. Jeśli planujesz zajście w ciąże – całkowicie zrezygnuj z używek. Jeśli masz chociażby małe wątpliwości, czy jesteś w ciąży – nie pij dopóki nie zrobisz miarodajnych testów. I oczywiście, gdy już jesteś pewna, że jesteś w ciąży – nie pij – nawet łyczka ulubionego piwa, którym kuszą Cię znajomi, nawet kieliszek wina, by uporać się z anemią (są inne sposoby). Pamiętaj, że czasu już nie cofniesz. Jeśli zdarzyło Ci się wypić alkohol, zanim dowiedziałaś się, że zostaniesz mamą, nie dołuj się i nie zadręczaj się wątpliwościami, czy dziecko urodzi się zdrowe, czy chore. Najważniejsze to to, żebyś więcej już nie piła. Chociaż nie ma bezpiecznej dawki alkoholu (tak, wiem, powtarzam to po raz setny) to im więcej i dłużej pijemy tym większą krzywdą wyrządzamy dziecku.

Nie ma dokładnych statystyk

Trudno stwierdzić ile dokładnie dzieci rodzi się z FAS. Przyczyną tego jest to, iż nie wszystkie dzieci z FAS posiadają charakterystyczne cechy fizyczne. Wówczas tuż po porodzie na ma żadnych oznak. Natomiast na pózniejszym etapie rozwoju problemy z koncentracją, niepowodzenia szkolne, trudności społeczne mogą być skutkiem FAS. Szacuje się jednak, że w Polsce w ciągu roku rodzi się ok 9 tysięcy dzieci z Fas.

2 przesłania...

Nie chcę, żebyście zle zrozumiały moje przesłanie tego tekstu. Nie zachęcam nikogo do picia, ani nie chcę nikogo usprawiedliwiać. Ostatnio jednak czytałam w Internecie dyskusję na temat FAS. Mamy pisały tam, że przecież tylko ktoś, kto się upija w ciąży może urodzić chore dziecko. Zdarzały się kobiety, które przyznawały, że gdy w ciąży bardzo miały smak na piwo to wypiły kilka łyków! Inne nie pamiętały, że przecież często kobieta pije w ciąży, zanim zobaczy magiczne 2 kreski, zmieniające na zawsze myślenie. Stąd moje przemyślenia:
Po pierwsze – jeśli planujesz ciąże, podejrzewasz, że możesz w niej być lub już wiesz, że spodziewasz się potomstwa – nie pij ani łyczka alkoholu (tak, piwo, wino i szampan to też alkohol).
Po drugie – nie piętnujmy matek dzieci z FAS, dopóki nie poznamy jej historii. Może się okazać, iż same zafundowałyśmy swoim dzieciom więcej alkoholu.

Kim jestem, że zabieram głos w tej sprawie? Nie piszę tego tekstu na podstawie własnego „widzimisię”. Dane zebrałam na podstawie strony dziecisawazne.pl oraz moich notatek ze studiów pedagogicznych.

Na koniec porównanie mózgu dziecka zdrowego (po lewej) i dziecka z FAS (po prawej):Poświęciłam trochę czasu na napisanie tego tekstu. Jeśli Ci się podobało, zostaw komentarz tutaj lub na moim fanpage'u na facebooku – klik.
You Might Also Like

0 komentarze